Ogumienie

ponad rok temu  25.04.2013, ~ Administrator   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 4

Łącznie

Pierwsze wyposażenie

 

Rynek wymiany

 

 

- 11%

 

- 9%

 

 

+ 1%

 

- 2%

 

+ 5%

 

+ 7%

 

+ 7%

 

+ 6%

 

- 8%

 

+ 4%

 

- 1%

 

- 2%

Wolumen sprzedaży opon do samochodów osobowych i dostawczych

Pierwsze wyposażenie
W Europie wolumen sprzedaży opon w I kwartale 2013 r. zmniejszył się o 11 proc. Widoczny był kontrast pomiędzy głównymi producentami samochodów, którzy zmniejszali zapasy, a pozytywną reakcją marek wyspecjalizowanych i nastawionych na eksport. Rynki Europy Wschodniej kontynuowały wzrost, który w I kw. 2013 roku wyniósł 6 proc.

Na rynkach Ameryki Północnej odnotowano wzrost sprzedaży o 1 proc., odzwierciedlający wzrost produkcji samochodów.

W Azji nastąpił wzrost sprzedaży o 5 proc., największe wzrosty odnotowały rynek chiński (15 proc.) i rynki krajów Azji Południowo-Wschodniej (29 proc.). Z kolei w Japonii popyt zmniejszył się o 18 proc. w wyniku zakończenia w 2012 roku rządowych dotacji dla kupujących samochody.

W Ameryce Południowej kontynuowany był silny trend wzrostowy, obserwowany od jesieni 2012 roku – w I kw. 2013 roku popyt wzrósł o 7 proc.

Rynek wymiany
W Europie na rynku wymiany nastąpił spadek popytu o 10 proc. pod wpływem niepewnej sytuacji ekonomicznej. Długa zima, która opóźniła do kwietnia wymianę opon na letnie, miała negatywny wpływ na sprzedaż pod koniec I kwartału. Nie wpłynęło to jednak na zmniejszenie wysokich zapasów opon zimowych utrzymywanych przez sprzedawców. Przykładowo w marcu w Niemczech odnotowano spadek sprzedaży o 23 proc., a w Skandynawii o 11 proc.

Popyt w Ameryce Północnej zmniejszył się trzeci rok z rzędu o około 2 proc. Sprzedawcy ostrożnie zarządzają swoimi zapasami, mając na uwadze niepewną sytuację podatkową i spadające ceny surowców. Dodatkowo, po zniesieniu ceł jesienią 2012 roku, na rynku amerykańskim zwiększył się import z Azji.

W Azji odnotowano wzrost popytu o 7 proc., na co wpływ miał wzrost w Chinach o 11 proc., oraz podążanie innych rynków zgodnie z długoterminowym trendem (Japonia – wzrost o 3 proc., Korea – wzrost o 9 proc., kraje Azji Południowo-Wschodniej – wzrost o 4 proc.).

W Ameryce Południowej odnotowano wzrost na poziomie 6 proc., głównie dzięki bardziej sprzyjającej sytuacji ekonomicznej w Brazylii i Kolumbii.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...