Ogumienie

9 miesięcy temu  16.09.2020, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Biorąc pod uwagę długofalowe zmiany zachodzące na europejskim rynku opon osobowych, Bridgestone musi rozważyć restrukturyzację, w celu optymalizacji mocy produkcyjnych i poprawić efektywność kosztową. 

Po dokładnym rozpatrzeniu wszystkich potencjalnych rozwiązań firma ogłosiła dzisiaj, podczas nadzwyczajnego zebrania Rady Zakładowej, zamiar zakończenia działalności fabryki w Bethune. Jest to jedyna możliwa droga do ochrony konkurencyjności Bridgestone w Europie.

Plany firmy mogą mieć wpływ na 863 pracowników. Bridgestone jest w pełni świadomy społecznych konsekwencji tego projektu i zobowiązuje się do wykorzystania wszelkich środków jakimi dysponuje w celu opracowania planów wsparcia dla każdego pracownika.

Odbyłoby się to w porozumieniu i na drodze stałego dialogu z przedstawicielami pracowników. Firma zaproponuje środki przedemerytalne, wsparcie w przeniesieniu pracowników do innych obszarów działalności Bridgestone we Francji oraz inicjatywy ułatwiające aktywizację zawodową, które zostaną szczegółowo omówione z przedstawicielami pracowników w nadchodzących miesiącach.

Ponadto Bridgestone zamierza maksymalnie ograniczyć wpływ na region poprzez wdrożenie konkretnego planu rewitalizacyjnego na tym obszarze. Firma zobowiązała się do stworzenia programu wsparcia na rynku pracy oraz do aktywnego poszukiwania nabywcy terenu.

Bridgestone musi rozważyć restrukturyzację, aby zapewnić zrównoważony rozwój swojej działalności w Europie. 

Obecna sytuacja na rynku opon do samochodów osobowych zagraża konkurencyjności Bridgestone w Europie. Rynek oponiarski od kilku lat boryka się z poważnymi wyzwaniami - nawet bez uwzględnienia skutków pandemii COVID-19. Rynek opon pasażerskich odnotował stagnację popytu w ciągu ostatnich kilku lat (średni roczny wzrost <1%), podczas gdy konkurencja ze strony tanich marek azjatyckich nadal rośnie (udział w rynku z 6% w 2000 r. wzrósł do 25% w 2018 r.), co doprowadziło do ogólnej nadwyżki zdolności produkcyjnych. Spowodowało to presję na ceny i marże, a także nadwyżkę mocy produkcyjnych w segmencie małych opon, spotęgowanych malejącym popytem na produkty LRD (Low Rim Diameter). W kontekście ogólnej pozycji Bridgestone w Europie zakład w Béthune jest najsłabiej pozycjonowany i najmniej konkurencyjny.

W ciągu ostatnich lat Bridgestone podjął kilka działań, w tym próby zwiększenia konkurencyjności zakładu Bethune. Okazały się one niewystarczające i od kilku lat produkcja w Bethune jest nierentowana. Biorąc pod uwagę aktualną dynamikę rynku, nie jest przewidywana poprawa sytuacji.

Tagi: Bridgestone,

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony