Ogumienie

ponad rok temu  24.10.2014, ~ Administrator   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Od ponad sześćdziesięciu lat Continental produkuje opony zimowe. Od tego czasu eksperci i inżynierowie koncernu nieustannie pracują nad rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo na drodze w każdych warunkach atmosferycznych. Tylko w 2012 roku firma przeznaczyła na badania i rozwój ponad 1,8 miliarda euro.

Pierwsza bieżnikowana opona marki Continental trafiła na rynek w 1904 roku. Był to kamień milowy w historii produkcji ogumienia. W 1952 roku, jako pierwszy producent opon na świecie, firma wprowadziła do oferty oponę o zimowych właściwościach do samochodów osobowych. Była to opona M+S 14 – od skrótu „Matsch + Schnee”, czyli „błoto i śnieg”, który jest do dzisiaj stosowany do oznaczania opon zimowych. Continental stale rozwija każdy element opony, doskonaląc skład mieszanki i budowę bieżnika. Wszystko po to, aby maksymalnie skrócić drogę hamowania.

Zimowa rewolucja

Samochody wyposażone w zimowe opony Continental jako pierwsze na świecie pokonały alpejską przełęcz Świętego Gotarda, a ich opony zachowały pełnię swoich właściwości do końca wzniesienia – 2112 m n.p.m. To wydarzenie z 1953 roku zapisało się historii motoryzacji jako pierwszy test opon zimowych przeprowadzony w ekstremalnych warunkach pogodowych. Do dziś produkty firmy Continental regularnie zwyciężają w testach i zestawieniach branżowych i są uznawane za jedne z najlepszych istniejących na rynku.

Kolejny przełom technologiczny w produkcji opon miał miejsce w latach 1976/77, gdy Continental wyprodukował oponę z termogumy – opracowanej przez koncern innowacyjnej mieszanki, która nie twardniała nawet w niskich temperaturach. Kilka lat później firma wprowadziła na rynek TS 750 – pierwszą zimową oponę Continental z indeksem prędkości H (do 210 km/h).

U progu nowego tysiąclecia Continental, jako pierwszy producent opon na świecie, do mieszanki gumowej opon zimowych dodał krzemionkę. Dzięki temu opona stała się bardziej elastyczna przy niskich temperaturach oraz gwarantowała lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni. W kolejnych nowych modelach opon, oferowanych średnio co 3 lata, Continental prezentował nowatorskie rozwiązania i pionierskie technologie, które poprawiały właściwości jezdne opon oraz skracały drogę hamowania. Doskonałymi przykładami innowacji wprowadzanych przez koncern do seryjnej produkcji opon są zastosowanie bieżnika z lamelami w kształcie plastra miodu czy wzbogacenie mieszanki wysoką zawartością krzemionki.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony