ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Warto wiedzieć

ponad rok temu  28.01.2020, ~ Administrator   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Firma technologiczna Continental zaprezentowała nowy radar bliskiego zasięgu, który pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne wykrywanie elementów otoczenia pojazdu, w tym innych uczestników ruchu drogowego oraz przeszkód na drodze.

Zamiast wykorzystywanej do tej pory częstotliwości 24 GHz, nowa generacja radarów korzysta z pasma 77 GHz. Dzięki zastosowaniu wyższej częstotliwości, urządzenie dokładniej określa kierunek poruszania i prędkość wykrytych obiektów. Oprócz tego, dzięki niewielkim rozmiarom i integracji komponentów (jak antena i mikroprocesor) w jednej obudowie, nowa generacja radarów jest łatwiejsza w instalacji w autach osobowych. 

Radar bliskiego zasięgu o częstotliwości 77 GHz precyzyjnie wykrywa kierunek i prędkość ruchu obiektóww otoczeniu auta

Radar bliskiego zasięgu o częstotliwości 77 GHz precyzyjnie wykrywa kierunek i prędkość ruchu obiektów w otoczeniu auta.

Nowe czujniki radarowe można umieścić w każdym z czterech narożników nadwozia, dla monitorowania otoczenia w promieniu 360° dookoła samochodu. Tego typu systemy radarów tworzą podstawę dla różnych zaawansowanych układów wspomagania kierowcy. Wśród nich są: monitorowanie martwego pola po obu stronach pojazdu w kierunku poziomym, wykrywanie elementów otoczenia pojazdu do celów wspomagania zmiany pasa ruchu, a także monitorowanie obszaru za pojazdem dla bezpiecznego wysiadania. Zapobiega to otworzeniu drzwi, gdy z tyłu zbliża się inny pojazd lub rowerzysta. 

Asystent skrętu w prawo pomaga kierowcom w niebezpiecznych sytuacjach na drodze

Asystent skrętu w prawo pomaga kierowcom w niebezpiecznych sytuacjach na drodze

Nowy radar firmy Continental może też ułatwiać kierowcy skręcanie w prawo. Asystent skrętu interweniuje, jeśli kierowca chce skręcić w prawo w momencie, gdy rowerzysta może przejechać właśnie po prawej stronie pojazdu. Kierowcy nie zawsze są w stanie rozpoznać ryzyko, nawet jeśli spoglądają za siebie w lusterkach. Jeżeli czujniki radaru wykryją takiego rowerzystę, wysyłają odpowiedni sygnał do hamulców, dzięki czemu samochód zatrzymuje się, zanim dojdzie do kolizji  z rowerzystą. Rozwiązanie to poprawia też bezpieczeństwo pieszych i użytkowników hulajnóg.

System wspomagania kierowania awaryjnego w pojazdach autonomicznych jest kolejnym elementem Wizji Zero firmy Continental

System wspomagania kierowania awaryjnego w pojazdach autonomicznych jest kolejnym elementem Wizji Zero firmy Continental

Mniejszy stres dla kierowców podczas skręcania, większe bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych

Nowa technologia wpisuje się w strategię Wizji Zero oraz spełnia wymagania zawarte w scenariuszach bezpieczeństwa Euro NCAP, które mają być wdrażane od 2022 roku w zakresie wzmocnienia ochrony pieszych i rowerzystów. Według wyników badań wypadków drogowych, przeprowadzonych przez Continental, asystent skrętu w prawo może zapobiec 5% wszystkich wypadków samochodów osobowych z udziałem rowerzystów, oraz dodatkowo 6% wypadków, w których rowerzyści odnoszą niewielkie obrażenia. Instalacja takich systemów wspomagania skrętu w ciężarówkach jest obowiązkowa w UE dla wszystkich nowych typów pojazdów po 2020 roku. Dla przykładu, w Niemczech aż 36% wszystkich wypadków, w których zginęli rowerzyści, można by uniknąć poprzez instalację  w ciężarówkach systemów wspomagania skrętu w prawo. 

Tagi: Continental,

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony