
Paweł Grzesiak, Internet Software House dP Internet.
Zajmują się Państwo projektowaniem stron i sklepów internetowych dla firm z branży oponiarskiej. Jak długo działacie na rynku? Jak duże jest grono Waszych klientów z tego sektora?
Oprogramowanie dla handlu oponami, felgami oraz oprogramowanie specjalistyczne dla serwisów wulkanizacyjnych tworzymy od 2006 roku. Są to jednak nie tylko sklepy internetowe czy strony www serwisów, ale także systemy automatyzujące handel, systemy B2B, rozwiązania do obsługi flot i dla przechowalni opon czy umożliwiające umawianie się na wymianę ogumienia online. W ciągu 15 lat działalności nawiązaliśmy stałą współpracę z ponad 100 firmami z kraju i z zagranicy, zapewniając im nie tylko oprogramowanie, lecz przede wszystkim obsługę i wsparcie. Podchodząc do projektowania grafiki, np. strony www serwisu opon, kładziemy nacisk na to, aby każdy nasz projekt był wizualnie niepowtarzalny, tworzony z uwzględnieniem wcześniej wskazanych oczekiwań i dla określonych grup odbiorców. Pozwala to zachować spójność z wizją zlecającego i wykorzystać talent naszych grafików.
Branża internetowa rozwija się z impetem, a sklepy muszą być projektowane tak, aby były wygodne w obsłudze. Jak wygląda to w przypadku branży oponiarskiej? Na co należy kłaść największy nacisk?
Powstała niezliczona ilość publikacji o tym, jak tworzyć sklepy internetowe, a dobre wzorce projektowania utrwaliły się na tyle, że przeciętny użytkownik wie, jak korzystać z takiego sklepu. Branża oponiarska ma oczywiście swoje unikatowe cechy, dlatego też pudełkowe oprogramowanie do sprzedaży opon i felg zastąpiły wyspecjalizowane systemy. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to aspekt wyszukiwania produktów w sklepie internetowym i sama ich specyfika. Mimo że opona stanowi produkt codziennego użytku, to ze względu na koszty jest to poważny zakup. Szczególnie że w przypadku opon samochodowych będzie to najczęściej zakup czterech sztuk naraz, co także sklep powinien uwzględniać przy prezentacji oferty „za komplet”.
Nowoczesny sklep internetowy powinien dysponować wyszukiwarką branżową pozwalającą na poszukiwanie opon według parametrów użytkowych, takich jak klasa i rozmiar opon czy klasyfikacja sezonowa (zimowe, letnie, całoroczne), a także na dobór opon do danego modelu i rocznika pojazdu. Zgodnie z wymogami prawa wspólnotowego sklepy muszą prezentować unijne etykiety energetyczne (tzw. etykieta oponiarska), a najlepiej pozwalać także na wyszukiwanie po takich parametrach jak hamowanie na mokrym czy głośność.
Komentarze (1)