Ogumienie

ponad rok temu  23.05.2023, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Samochody hybrydowe są już powszechne, na drogach przybywa także pojazdów elektrycznych. Jakich opon wymagają takie auta? Trochę mocniejszych niż te do aut spalinowych z analogicznych segmentów. Chodzi o większą masę aut elektrycznych i hybrydowych, dochodzącą do ponad 2 ton, a nawet więcej w większych modelach. Dlatego przy zachowaniu takich samych rozmiarów opony muszą mieć większą wytrzymałość warstw wewnętrznych, aby sprostać temu wyzwaniu. Wynika stąd powszechne użycie w tych samochodach opon z indeksem XL (o zwiększonej nośności) i coraz częściej także z nowym indeksem HL (o wysokiej nośności).

Dobrze dobrane, porządne opony w samochodach elektrycznych pozwalają zaoszczędzić kilkanaście procent zasięgu. Te najlepsze są nie tylko oszczędne, zapewniają też najwyższe bezpieczeństwo i komfort. Można to poznać, kiedy na etykiecie są wartości AAA w efektywności energetycznej, drodze hamowania na mokrej nawierzchni i głośności zewnętrznej.
– Opony do pojazdów elektrycznych powinny maksymalnie wspierać ich zasięg bez utraty parametrów bezpieczeństwa. Stąd do elektryków przeznaczone są najnowsze mieszanki bieżników, które pozwalają na ich większe zasięgi, a jednocześnie spełniają z nawiązką wymagania dotyczące bezpieczeństwa jazdy. Dlatego w przypadku samochodów elektrycznych na rynku dominują opony marek premium. To w nich bowiem zgromadzono wszystkie technologie dostępne w danych koncernach – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).
Opony do samochodów spalinowych i elektrycznych pod względem budowy, użytej mieszanki i innych parametrów technicznych różnią się zarówno z zewnątrz, jak i budową wewnętrzną. Ich bieżniki oprócz wysokiego poziomu bezpieczeństwa muszą lepiej radzić sobie z zasięgiem. A są to pozornie sprzeczne parametry. Dużą sztuką jest skonstruowanie opon, które godzą te przeciwstawne wymagania. Wewnątrz z kolei takie opony muszą mieć mocniejsze warstwy opasania, które wzmacniają ściany boczne oraz przenoszą większą masę i momenty obrotowe dostępne praktycznie od najmniejszych obrotów.

Właściwy montaż opon do EV jest kluczowy
Opony do elektryków z racji wzmocnionej konstrukcji montuje się nieco inaczej. Wymagana jest większa ostrożność przy procedurach demontażu i montażu oraz jeszcze dokładniejsze przestrzeganie standardów przechowywania. Są one jeszcze bardziej podatne na czynniki niszczące. Do serwisowania takich opon potrzebne są dodatkowe kompetencje. Wyższa nośność tych opon powoduje konieczność stosowania dodatkowych elementów montażownic. Wąskie i ze stosunkowo wysoką ścianą boczną są sztywniejsze, więc trudniejsze w montażu w stosunku do opon „tradycyjnych”. Konieczność przenoszenia wysokich momentów – start, hamowanie z niskim punktem ciężkości pojazdu, obciąża stopki tych opon, powoduje to, że muszą być mocniejsze, co oznacza dodatkowe wymagania w czasie montażu/demontażu i pompowania. Minimalne wyposażenie to montażownice z ramionami pomocniczymi i rolkami. Nie da się tych opon bezpiecznie dla ich konstrukcji montować na siłę na prostych montażownicach. Optymalnie jednak, biorąc pod uwagę zarówno jakość montażu, wydajność, jak i zdrowie pracowników w średniej i dłuższej perspektywie, zalecamy montażownice bezłyżkowe z podnośnikami.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony