ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Wydarzenia

7 miesięcy temu  04.09.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Fabryka opon Continental w Lousado w Portugalii otrzymała certyfikat International Sustainability and Carbon Certification (ISCC) PLUS. Ten uznawany na całym świecie certyfikat potwierdza zgodność Continental ze specjalnymi standardami zrównoważonego rozwoju w zakładzie w Lousado oraz przejrzystość w zakresie identyfikowalności surowców wykorzystywanych w procesach produkcyjnych.

W zakładzie w Lousado produkowane są opony do samochodów osobowych, maszyn rolniczych i pojazdów terenowych. Dzięki certyfikacji surowców Continental może zapewnić pełną identyfikowalność materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Stanowi to kolejny ważny kamień milowy na drodze do uzyskania 100% zrównoważonych materiałów w produktach oponiarskich producenta klasy premium najpóźniej do 2050 roku.

W Lousado Continental produkuje też model UltraContact NXT, obecnie najbardziej zrównoważoną oponę na rynku. Zawiera ona do 65% materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu oraz posiadających certyfikat bilansu masy. Do 28% z nich stanowią materiały z certyfikatem ISCC PLUS, takie jak kauczuk syntetyczny wykonany z biobutadienu lub sadza przemysłowa, której części są wytwarzane z oleju obiegowego.

- Certyfikat podkreśla nasze silne zaangażowanie na rzecz większej przejrzystości w całym łańcuchu dostaw, umożliwiając jednocześnie wprowadzanie nowych i bardziej zrównoważonych materiałów -mówi Jorge Almeida, Head of Sustainability Tires w Continental.

- Chcemy, aby reszta naszych fabryk również otrzymała ten uznawany na całym świecie certyfikat.

Przedmiotem certyfikacji były procesy bilansu masy surowców. W podejściu bilansu masowego surowce kopalne, odnawialne i pochodzące z recyklingu są zestawiane z pozostałymi systemami i procesami. Ich ilości są śledzone wzdłuż łańcucha wartości i przypisywane do jednego lub więcej produktów początkowych. Podejście oparte na bilansie masowym umożliwia Continental sukcesywne zwiększanie udziału zrównoważonych materiałów w swoich produktach. Gwarantuje to, że udział certyfikowanych zrównoważonych materiałów może być precyzyjnie raportowany.

Materiały z certyfikatem bilansu masy

Opona UltraContact NXT jest pierwszym seryjnie produkowanym ogumieniem, w którym Continental wykorzystuje materiały z certyfikatem bilansu masy, takie jak kauczuk syntetyczny wykonany z surowców pochodzenia biologicznego i bio-cyrkularnego czy sadza przemysłowa, która jest wytwarzana częściowo z oleju obiegowego. W produkcji kauczuku syntetycznego butadien pochodzący z ropy naftowej można zastąpić surowcami pochodzenia biologicznego i bio-cyrkularnego, umożliwiając w ten sposób jeszcze bardziej przyjazną dla środowiska produkcję opon. Piroliza zużytych opon pozwala odzyskać m.in. olej, gaz i węgiel. Powstały w ten sposób olej jest już wykorzystywany do produkcji sadzy przemysłowej.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony