Ogumienie

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  17.12.2019, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 2

Mit 4 – węższe znaczy lepsze

Kolejny mit dotyczy stwierdzenia, że węższe opony na zimę są korzystniejszym rozwiązaniem. Prawdą jest to, że węższe ogumienie zapewnia lepszą przyczepność, ale tylko na nawierzchni pokrytej kopnym śniegiem i błotem pośniegowym. Wobec tego, węższe opony zimowe zalecane są jedynie dla kierowców jeżdżących po mniej zadbanych, zaśnieżonych drogach. – Mniejsza powierzchnia styku z podłożem wydłuża drogę hamowania na mokrej, suchej i oblodzonej nawierzchni. Dodatkowo pogarsza się prowadzenie samochodu w zakrętach i jego stabilność. Z tego powodu, aktualnie zaleca się zastosowanie standardowego rozmiaru opon dla danego modelu auta – namawia przedstawiciel ITR CEE.

Mit 5 – 1,6 mm i jestem spokojny

Zgodnie z polskim prawodawstwem minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm i wielu kierowców stosuje ten parametr również do opon zimowych. - Tymczasem należy pamiętać, że to zdecydowanie za mało w przypadku śniegu i niskiej temperatury. Większość producentów sugeruje wymianę opony zimowej na nową, gdy bieżnik osiągnie głębokość 4 mm - czytamy w nadesłanej informacji.

Mit 6 – wyważanie to strata pieniędzy

Wielu kierowców uważa, że nie ma potrzeby wyważania opon przy ich zakładaniu. W końcu to dodatkowy koszt. Tymczasem wyważenie powinno być zupełnym minimum, ponieważ pominięcie tej czynności skutkuje m.in. nierównomiernym ścieraniem bieżnika, co przekłada się nie tylko na komfort prowadzenia samochodu, ale też zwiększone prawdopodobieństwo uszkodzenia opony.

Mit 7 – to samo ciśnienie przez cały rok 

Przy okazji wymiany opon na zimowe, przed wyjazdem w góry, a także gdy zrobi się mroźno, należy sprawdzić ciśnienie. Niskie temperatury powietrza powodują bowiem jego spadek. Specjaliści podkreślają, że każda zmiana o 10°C, to anomalia poziomu ciśnienia w ogumieniu o +/- 0,1 bara. Dlatego w przypadku nadchodzących mrozów zaleca się zwiększenie ciśnienia w oponach zimowych o 0,2 bara w stosunku do wartości zalecanej przez producenta samochodu. Gdy temperatura powietrza ponownie się podniesie należy przywrócić ciśnienie zalecane. Informację o nim znajdziemy m.in. na klapce wlewu paliwa czy słupku przy drzwiach samochodu.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Rex 2 ponad rok temu Jurek, nie zgodzę się z tobą. Mam akurat opony Yokohamy Geolandar G015. Są to typowe opony całoroczne. Jest na nich oznaczenie 3pmsf, czyli dostosowane do jazdy w warunkach zimowych. Specjalnie takie opony kupowałem. Zaś opony zimowe takiego oznaczenia nie potrzebują bo z założenia są do takich warunków dostosowane. Czysta logika.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Jurek 1 ponad rok temu Mity zostały opisane poprawnie jednak co do mitu nr 1 to oznaczenie 3PMSF jest jedynym oficjalnym oznaczeniem opon zimowych a nie wielosezonowych. Odnośnie mitu nr 5 to głębokość rzeźby bieżnika dla opon zimowych ma swoje oznaczenie (przeważnie jest to śnieżynka) podobnie jak TWI.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony