
Goodyear Dunlop popiera nowe propozycje Unii Europejskiej w sprawie zmian w przepisach o pojazdach ciężarowych. Sugestie UE dotyczą m.in. określenia wymiarów pojazdów ze względu na ochronę środowiska i bezpieczeństwo. Firma podkreśla, że w osiągnięciu tych celów dużą rolę odgrywają opony.
Komisja Europejska przygotowała propozycję ustawy, która da większą swobodę
w określaniu wymiarów pojazdów. Pozwoli to producentom ciągników i naczep projektować bardziej aerodynamiczne rozwiązania, sprzyjające oszczędności paliwa, a także przyczyniające się do zwiększenia bezpieczeństwa. Jeżeli proponowane przepisy wejdą w życie, nowa generacja pojazdów ciężarowych może pojawić się na europejskich drogach już w 2018 roku. Goodyear Dunlop popiera wprowadzenie tych zmian przez krajowych ustawodawców w państwach członkowskich Unii.
Choć propozycje dotyczą pojazdów ciężarowych jako całości, warto pamiętać, że ogumienie odgrywa kluczową rolę w ogólnej konstrukcji i zachowaniu aut. Opony są jedynym punktem styku pojazdu z nawierzchnią, dlatego mają istotny wpływ na bezpieczeństwo. Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę ochronę środowiska, niski opór toczenia zmniejsza zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji do środowiska. Ponadto rozmiary opon i ich maksymalna nośność wpływają na ładowność pojazdów i ich ogólną wysokość. To pozwala na większą swobodę w projektowaniu konstrukcji pojazdów i daje możliwość zwiększania ich ładowności.
- Z zadowoleniem przyjmujemy nowe propozycje, mając nadzieję na ich szybkie wdrożenie we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej – komentuje Boris Stevanovic, dyrektor marketingu opon do pojazdów ciężarowych Goodyear Dunlop w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. - Przez wiele lat wymiary pojazdów podlegały restrykcyjnym ograniczeniom, co do pewnego stopnia hamowało ich rozwój. W ostatnich latach, dzięki oponom, stało się możliwe oferowanie operatorom flot istotnych oszczędności w obszarze zużycia paliwa, co pociągnęło za sobą ograniczenie szkodliwych emisji. Dzięki nowym propozycjom i oferowanym przez nas oponom o niskim oporze toczenia, operatorzy będą mogli zaoszczędzić jeszcze więcej, dodatkowo chroniąc środowisko. Kolejną korzyścią z wprowadzanych zmian będzie lepsza widoczność dla kierowców, co przełoży się na poprawę sytuacji na drogach.
Dodajmy, że obecne przepisy określające specyfikacje pojazdów ciężarowych pochodzą z 1996 r. (Dyrektywa 96/53/EC), a propozycje uaktualnień biorą pod uwagę postęp technologiczny, jaki dokonał się od tamtego czasu.
Komentarze (0)