W pierwszej połowie 2014 r. Grupa Michelin odnotowała sprzedaż na poziomie 9,7 mld euro, co jest zgodne z założeniami firmy na bieżący rok. Zysk operacyjny przed uwzględnieniem czynników jednorazowych wyniósł 1,16 mld euro.
Grupa Michelin oczekuje w II połowie 2014 r. utrzymania popytu na opony do samochodów osobowych i ciężarowych na rynkach rozwiniętych oraz w Chinach. Na pozostałych rynkach oczekiwane jest zmniejszenie popytu na opony, szczególnie w segmencie oryginalnego wyposażenia. W segmencie opon przemysłowych spodziewany jest wzrost popytu.
Grupa Michelin zamierza w całym 2014 r. poprawić uzyskiwaną marżę, zachowując równowagę pomiędzy polityką cenową a kosztami surowców. Konkurencyjność Grupy jest utrzymywana zgodnie z założeniami.
Michelin podtrzymuje swoje cele na 2014 r.: wzrost zysku operacyjnego, uzyskanie wskaźnika ROCE na poziomie ponad 11% i osiągnięcie ponad 500 mln euro dodatnich przepływów pieniężnych, utrzymując jednocześnie wydatki inwestycyjne na poziomie 2 mld euro.
Przegląd rynków
Wolumen sprzedaży opon do samochodów osobowych i dostawczych
Pierwsze wyposażenie
- W Europie wolumen sprzedaży opon w I połowie 2014 roku wzrósł o 6 proc. W Europie Zachodniej odnotowano wzrost wolumenów sprzedaży o 7 proc., zaś w Europie Wschodniej spadek o 5 proc., co było spowodowane napiętą sytuacją geopolityczną.
- W Ameryce Północnej odnotowano wzrost sprzedaży o 3 proc., co było efektem wyższej sprzedaży samochodów.
- W Azji sprzedaż urosła o 7 proc., na co wpływ miały wzrosty m.in. na rynku chińskim (10 proc.). W Japonii wolumen sprzedaży był stymulowany wzmożonymi zakupami przed podwyżką VAT, która nastąpiła 1 kwietnia. Z kolei w regionie Azji Południowo-Wschodniej wolumen sprzedaży spadł o 8 proc., co było spowodowane niestabilną sytuacją polityczną w Tajlandii.
- W Ameryce Południowej widoczny był spadek wolumenu sprzedaży o 18 proc. Jednym z powodów tej sytuacji było spowolnienie sprzedaży samochodów związane z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. W Argentynie na słabą sprzedaż wpływały podwyżki podatków, restrykcje importowe oraz dewaluacja lokalnej waluty.
Rynek wymiany
- W Europie wolumen sprzedaży na rynku wymiany wzrósł o 4 proc. W krajach Europy Zachodniej wolumen wzrósł o 7 proc., z kolei w Europie Wschodniej wolumen sprzedaży spadł o 10 proc., co był spowodowane napięciami w Rosji i na Ukrainie.
- Popyt w Ameryce Północnej zwiększył się o 6 proc., głównie za sprawą wzrostu sprzedaży importowanych opon. Dobra sytuacja na rynku wspierana jest umiarkowanymi cenami paliwa i dobrymi nastrojami konsumentów.
- W Azji odnotowano wzrost popytu o 6 proc. Wzrost wolumenu sprzedaży na rynku chińskim osiągnął 9 proc., a na japońskim 5 proc. Popyt w krajach Azji Południowo-Wschodniej był napędzany wzrostami w Indonezji (7 proc.) i Tajlandii (6 proc.)
- W Ameryce Południowej odnotowano wzrost na poziomie 4 proc., na co wpływ miały wzrosty w Brazylii, Kolumbii i krajach Ameryki Środkowej.

GALERIA ZDJĘĆ
INNE ARTYKUŁY
-
04.07
Sportowy charakter Pirelli z drogi na wodę
-
04.07
Hankook z kolejną propozycją dla elektryków
-
01.07
Kolejny punkt ASO Iveco
-
01.07
Nowa całoroczna opona Pirelli
-
27.06
Sailun świętuje podium na 24-godzinnym wyścigu na torze
-
26.06
Czujniki ciśnienia kół z technologią MEMS
-
25.06
Pirelli z ofertą dla profesjonalistów
-
25.06
Współpraca w zakresie serwisu opon
-
25.06
Francuskie opony w Superbike od 2027 roku
-
24.06
50 jubileusz Golfa GTI
Komentarze (0)