Ogumienie

ponad rok temu  01.06.2023, ~ Administrator   Czas czytania 7 minut

Roberto Righi, CEO Prometeon Tyre Group.

Strona 2 z 4

Kierowców może to jeszcze niewiele obchodzi, ale dla właścicieli TIR-ów lub floty opór toczenia ma znaczenie fundamentalne, gdyż ich środki transportu przejeżdżają wiele kilometrów. Pomówmy o liczbach: ile można zaoszczędzić, montując „zielone” opony?

Między naszą nową serią a poprzednią nastąpiła poprawa oporu toczenia o ponad 20%. Oznacza to, że flota 150 pojazdów o rocznym przebiegu 130 tys. km generuje ok. 700 ton CO2 mniej. Aby skompensować taką ilość dwutlenku węgla, należałoby zasadzić prawie 1000 drzew, a my tymczasem w ogóle jej nie emitujemy. Koszt paliwa ma ogromne znaczenie w transporcie – jest on 5-6 razy wyższy niż cena opon.

Ruch coraz częściej napędzany jest elektrycznością, także w transporcie publicznym. Do 2025 r. niemal połowa miejskich autobusów używanych na całym świecie będzie elektryczna – krążyć będzie 1,2 miliona takich pojazdów. Co elektryfikacja oznacza dla łańcucha produkcyjnego?

Wymaga ona większych wysiłków w zakresie projektowania, gdyż z jednej strony silniki elektryczne dają znaczny moment obrotowy już od startu, z drugiej baterie zwiększają ciężar środków transportu, zatem producenci opon musieli opracować solidniejsze produkty, umożliwiające zastosowanie baterii o większej pojemności, nie idąc jednak na kompromis w kwestii liczby pasażerów. Te nasze, o których mogę z dumą powiedzieć, że należą do najlepszych na rynku, mają nośność do 8 ton na oś. Ponadto powstały po to, by nie były im straszne warunki miejskie, takie jak częste zatrzymywanie i wznawianie jazdy.

Przy projektowaniu opon przemysłowych należy brać pod uwagę naprawdę wiele zmiennych. Także opony do przyczep, które wydają się bardzo proste, są niesamowicie skomplikowane ze względu na angażowane ciężary oraz zużycie powodowane przez jazdę najpierw przy pełnym ładunku, a następnie na pusto. Zatem są to jedne z najbardziej skomplikowanych opon do zaprojektowania.

Jak duże znaczenie w transporcie samochodowym ma zatem bieżnikowanie opon, które nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród kierowców?

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest bardzo ważna. Im bardziej wydłużamy życie danej opony, tym lepiej wpływamy na środowisko, gdyż oponę tę prędzej czy później wymienimy. W skali globalnej powinniśmy pozbywać się mniejszej liczby opon. Wyliczono, iż w 2020 r. we Włoszech dzięki stosowaniu bieżnikowania uniknęliśmy zaśmiecenia środowiska ponad 18 tys. ton zużytych opon. W ostatnich latach bieżnikowanie straciło na znaczeniu, jednak znowu wraca do łask i w przyszłości będzie coraz istotniejsze.

Tagi: Prometeon,

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony