ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Warto wiedzieć

Prawo

8 miesięcy temu  15.11.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 5

Strona 1 z 2

W Polsce brak wymiany kompletu opon nie grozi otrzymaniem mandatu. Zdarza się jednak, że używanie nieodpowiedniego ogumienia skutkuje konsekwencjami finansowymi i może znacząco wpłynąć na wysokość odszkodowania komunikacyjnego. Dlaczego warto odwiedzić wulkanizatora?

Każdego roku pogoda potrafi zaskoczyć kierowców. Choć początek listopada nie zwiastuje pierwszych opadów śniegu, to wielu Polaków już myśli o nieuniknionej sezonowej zmianie opon. Według badania autobaza.pl przeprowadzonego w październiku 2023 roku wynika, że aż 69% respondentów zmienia opony letnie na zimowe. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie – czy jest to konieczne? Na który rodzaj ogumienia powinni się zdecydować, by uniknąć ewentualnych kar? Na te pytania odpowiadają eksperci autobaza.pl.

Opony to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu, ponieważ jako jedyny ma stały kontakt z podłożem. Wybór ogumienia stanowi więc poważny dylemat, z którym co roku musi zmierzyć się każdy kierowca. W okresie jesienno-zimowym często debatuje się na temat wprowadzenia uregulowań prawnych związanych z obowiązkiem zmiany opon, jednak wciąż nie jest to obowiązkowe. Od 1 listopada do 1 kwietnia temperatura otoczenia znacznie spada, czemu towarzyszą nie tylko opady, ale i lód pokrywający nawierzchnię dróg. W związku z tym, należy brać pod uwagę kluczowy powód takiej zmiany, jakim jest podtrzymanie przyczepności opon na odpowiednim poziomie, a co za tym idzie – zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

- Niektórzy wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotne jest dopasowanie rodzaju opon do warunków pogodowych. Wielu żyje w przeświadczeniu, że polskie prawo nakazuje sezonowej zmiany ogumienia, dlatego decydują się na ten krok. Brak danych na temat wypadków spowodowanych zaniedbaniami w tym zakresie daje złudne poczucie, że nie wpływa to na komfort jazdy i zwiększenie bezpieczeństwa. Z jedynych dostępnych statystyk, sporządzonych przez Komendę Główną Policji w 2017 r., wynika, że zły stan ogumienia był przyczyną jedynie 10 wypadków w ciągu roku. Dla porównania, w Niemczech dochodzi do ponad 3 tys. takich przypadków rocznie. Już na pierwszy rzut oka widać, że statystyki z polskich dróg nie pokrywają się z rzeczywistością - wyjaśnia Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Nieznajomość prawa szkodzi

W Polsce brak wymiany kompletu opon nie grozi otrzymaniem mandatu. Zdarza się jednak, że używanie nieodpowiedniego ogumienia skutkuje konsekwencjami finansowymi. W niektórych postanowieniach OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) widnieje zapis wykluczający możliwość dochodzenia odszkodowań, jeśli do wypadku dojdzie z powodu braku zimowego ogumienia w okresie jesienno-zimowym. Z tego tytułu kierowca może otrzymać znacznie zmniejszoną wysokość wypłaconego odszkodowania, ponieważ według ubezpieczyciela przyczynił się do powstania szkody. Przykra może okazać się również jazda z oponami, które nie spełniają wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm. Jeżeli podczas kontroli wyjdą na jaw nieprawidłowości w tym zakresie, to z pewnością kierowca otrzyma mandat. Kara finansowa obejmuje również samochody z uszkodzonymi oponami, które mogą stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Takie zaniedbania mogą skutkować nie tylko grzywną, ale również zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w związku z niewłaściwym stanem technicznym pojazdu.

GALERIA ZDJĘĆ

Jeśli do wypadku dojdzie z powodu ogumienia

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony