
W zależności od modelu łańcuchy śniegowe mogą mieć wzór:
-
drabinkowy,
-
rombowy – prosty lub ukośny,
-
trójkątny.
Najbardziej uniwersalnym wyborem są łańcuchy o wzorze rombowym ukośnym, o średnicy oczek ok. 3 mm. Jeśli łańcuchy mają być używane na trasie z dużą liczbą zakrętów, warto sięgnąć po łańcuchy trójkątne. Łańcuchy drabinkowe nie eliminują uślizgów bocznych, dlatego lepiej wybierać je tylko w przypadku mało wymagających tras.
Nie tylko typ łańcuchów ma znaczenie, ale również ich rozmiar. Łańcuchy muszą być dopasowane do wielkości kół, tak aby nie spadały w czasie jazdy. Niektórzy producenci samochodów dołączają w instrukcji obsługi pojazdu informację, jaki rodzaj łańcuchów śniegowych jest przeznaczony do danego modelu auta. Warto kierować się tymi oznaczeniami, ponieważ stosowanie nieprawidłowych łańcuchów może prowadzić do uszkodzenia nadkola, zawieszenia czy też układu ABS.
Montaż łańcuchów śniegowych
Różnice w łańcuchach śniegowych dotyczą także sposobu ich montażu. Najczęściej do samochodów osobowych przeznaczone są łańcuchy do szybkiego montażu. Wystarczy je tylko rozłożyć i zapiąć na kołach. Po przejechaniu kilkunastu metrów warto poprawić napięcie łańcuchów. Należy to zrobić dwukrotnie, aby mieć pewność, że są one dobrze zamontowane. Do każdego zestawu łańcuchów dołączona jest instrukcja, z której warto skorzystać. Eksperci zwracają uwagę, że łańcuchy należy nakładać na koła napędowe. Jeśli samochód posiada napęd na cztery koła, powinniśmy założyć dwa komplety łańcuchów.
Jak jeździć z łańcuchami śniegowymi?
Jazda z łańcuchami śniegowymi zamontowanymi na koła powinna odbywać się jedynie w wyznaczonych do tego miejscach (określonych znakami) na ośnieżonej drodze. Od razu po wjechaniu na asfalt należy zdjąć łańcuchy. Ponadto z łańcuchami śniegowymi nie należy jechać szybko. Najlepiej utrzymywać prędkość nie większą niż 50 km/h. Należy także unikać gwałtownego przyspieszania oraz hamowania. Z założonymi łańcuchami nie powinno się także podjeżdżać pod krawężniki, może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia ogniw łańcucha, a w efekcie również do uszkodzenia auta.
Komentarze (0)