Ogumienie

ponad rok temu  13.02.2014, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 3 z 3

M.in. dzięki dużemu popytowi na samochody ciężarowe wykorzystywane w rolnictwie o 40 proc. wzrósł wolumen sprzedaży na rynkach Ameryki Południowej.

b) Rynek wymiany

W przypadku rynku wymiany popyt w Europie wzrósł o 8 proc., jednak nadal pozostaje słaby. W Europie Zachodniej (+7 proc.) wolumen sprzedaży odzwierciedla wyprzedaż opon do odbiorców flotowych i zmniejszenie stanów magazynowych przez dilerów. O 13 proc. wzrósł popyt w Europie Wschodniej, jednak w ostatnim kwartale widać było spowolnienie wzrostu przez spadek wolumenów sprzedaży w Rosji.

Zmniejszenie stanów magazynowych i lepsze zarządzanie flotami spowodowały spadek popytu na rynkach Ameryki Północnej o 2 proc. W Azji wolumen sprzedaży wzrósł o 5 proc., z czego o 5 proc. w Chinach, o 7 proc. w Japonii, a o 4 proc. w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

O 10 proc. wzrósł wolumen sprzedaży w Ameryce Południowej, przy czym największy wzrost popytu odnotowano w IV kwartale (+ 17 proc.).

Opony specjalistyczne

Przez większą część roku rósł popyt na duże opony przemysłowe. Dopiero w IV kwartale, na skutek zmniejszenia stanów magazynowych, odnotowano spadek. Wolumen sprzedaży na rynku pierwszego wyposażenia spadł w Europie i Ameryce Północnej.

W przypadku opon rolniczych popyt na rynku pierwszego wyposażenia w krajach rozwiniętych osłabł. Wzrasta z kolei wolumen sprzedaży na rynku wymiany w Europie, a pozostaje słaby w Ameryce Północnej.

Stabilna pozostała sprzedaż opon do jednośladów w Europie, z kolei w Ameryce Północnej, z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, wolumeny obniżyły się. Ze wzrostem mieliśmy do czynienia na rynkach rozwiniętych.

Jeśli chodzi o opony lotnicze, popyt na rynku samolotów komercyjnych był stabilny. Pod presją ograniczonych budżetów obronnych pozostaje segment samolotów wojskowych.

Tagi: Michelin,

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony