Objaśnienia do nowej etykiety na oponie:
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Klasyfikację przyczepności opony na mokrej nawierzchni podaje się po prawej stronie nowej etykiety. Opony ze znakomitą przyczepnością mają krótszą drogę hamowania na mokrych drogach, co jest ważne dla bezpieczeństwa podczas jazdy, zwłaszcza w deszczu. Przyczepność opony na mokrej nawierzchni jest także klasyfikowana od A do G, przy czym A oznacza najwyższą przyczepność na mokrej nawierzchni, a G – najniższą.
Efektywność paliwowa
Jak w przypadku europejskiego oznaczania klasy energetycznej, na etykiecie opony stosowana będzie klasyfikacja od klasy „A”, oznaczającej najwyższy poziom efektywności paliwowej do klasy „G” dla najniższego poziomu efektywności. Efektywność paliwową opony określa się na podstawie jej poziomu oporu toczenia – im mniejszy opór, tym lepsza efektywność. Efektywność paliwową opony oznacza się za pomocą kolorowego piktogramu - standardowego piktogramu dla zużycia energii stosowanego w całej Unii Europejskiej.
Hałas zewnętrzny
Klasyfikację hałasu zewnętrznego podaje się na dole nowej etykiety. Poziom hałasu jest wyrażony w decybelach i przedstawiony za pomocą jednej, dwóch lub trzech fal dźwięku. Jedna czarna fala oznacza najlepsze osiągi w zakresie poziomu hałasu (oznacza to, że poziom hałasu opony jest co najmniej o 3 dB poniżej przyszłego określonego prawem limitu). Trzy czarne fale oznaczają najsłabsze osiągi w zakresie poziomu hałasu, czyli poziom hałasu opony mieszczących się w przedziale pomiędzy obecnie obowiązującym maksimum a nowym, niższym limitem, który zostanie wprowadzony na mocy rozporządzenia nr 661, które wejdzie w życie pomiędzy 2012 a 2016 r.
Komentarze (0)