Ogumienie

Fachowe porady

ponad rok temu  16.06.2014, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Nie ma nic bardziej irytującego dla właściciela wulkanizacji niż montażownica lub wyważarka odmawiająca posłuszeństwa w środku sezonu. Koszty napraw, straty finansowe i wizerunkowe z tym związane mogą poważnie nadszarpnąć zakładowy budżet i skutecznie uszczuplić sezonowe wpływy do kasy. Większość z takich przypadków można byłoby uniknąć wyłącznie dzięki regularnej konserwacji maszyny, co nie wymaga dużych nakładów czasu ani pracy.

Warto również przypomnieć, że pomijanie regularnych przeglądów w okresie użytkowania montażownicy może skutkować utratą gwarancji producenta.

W myśl staropolskiego przysłowia – „lepiej zapobiegać niż leczyć” – zachęcamy do zapoznania się i stosowania rekomendowanego przez nas harmonogramu rutynowych czynności konserwacyjnych. Są to uniwersalne zalecenia, które sprawdzają się w przypadku większości standardowych montażownic wyposażonych w stół montażowy ze szczękami oraz boczny zbijak.

Pamiętajmy, aby przed wykonaniem poniższych czynności serwisowych zapoznać się z instrukcją obsługi oraz budową montażownicy.

Podstawa to bezpieczeństwo:

- Zawsze odłączamy montażownicę od zasilania elektrycznego.

- Odpinamy wąż ze sprężonym powietrzem.

- Uruchamiamy kilkukrotnie mechanizm zbijaka naciskając właściwy pedał, w celu spuszczenia ciśnienia sprężonego powietrza z instalacji pneumatycznej montażownicy.

O czym warto pamiętać po zakupie?

Po 20 dniach użytkowania dokręcamy sworznie mocujące szczęki montażownicy.

Codziennie:

Przed pracą sprawdzamy ogólny stan techniczny montażownicy, zwracamy uwagę na:

- poluzowane śruby,

- nierówną pracę części ruchomych: przerywanie, odkształcenia, niepełny zakres ruchu,

- uszkodzone, pęknięte elementy,

- syczenie z nieszczelnych połączeń sprężonego powietrza,

- przetarte lub uszkodzone kable elektryczne, węże pneumatyczne,

- nietypową pracę silnika, ślizganie się paska napędowego, w montażownicach automatycznych odległość stopki od rantu felgi po zablokowaniu kolumny,

- inne niepokojące sygnały.

Po pracy, jeśli stół jest zabrudzony, na koniec dnia oczyszczamy prowadnice szczęk zaciskowych z kurzu, brudu i pozostałościach po oponach oraz naoliwiamy je olejem o klasie ISO VG68 lub ISO HG68.

Co tydzień:

- Czyścimy dokładnie stół montażownicy używając nafty lub oleju napędowego i smarujemy prowadnice szczęk olejem o klasie ISO VG68 lub ISO HG68, nadmiar oleju wycieramy.

- Czyścimy pionowe ramię głowicy pomiędzy zwojami sprężyny, aby zapobiec wnikaniu piasku i kurzu do wnętrza kolumny – pędzel lub szczotka za sztywnym włosiem nadają się idealnie.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony