ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Warto wiedzieć

ponad rok temu  19.01.2022, ~ Michał Żak   Czas czytania 8 minut

Strona 2 z 5

Nowe 18-calowe opony zaprojektowano od podstaw, a każdy ich element powstawał od czystej kartki papieru – od profilu przez strukturę po mieszanki.

Procesy projektowania obejmowały ponad 10 tysięcy godzin testów w fabryce i ponad 5000 godzin symulacji, a wirtualnemu rozwojowi poddano ponad 70 prototypów opon. Ostatecznie stworzono 30 różnych specyfikacji, które prawie wszystkie zespoły testowały na dystansie ponad 20 tysięcy kilometrów. Kluczowa była rola kierowców – każdy z nich przyczynił się do rozwoju ogumienia na różnych etapach, a ich uwagi pomogły firmie Pirelli w dopracowaniu ostatecznych specyfikacji.

Nowe opony mają szersze okno pracy niż poprzednia generacja 13-calowego ogumienia, bez negatywnego wpływu na ich rozgrzewanie. Dzięki temu ograniczono ryzyko przegrzewania oraz zmniejszono poziom degradacji. Do tego dochodzą nowe wartości temperatur w kocach grzewczych. Wszystkie opony mogą teraz być dogrzewane do 70 stopni Celsjusza, zamiast do dotychczasowych poziomów 100 stopni w przypadku ogumienia przedniego i 80 stopni w przypadku ogumienia tylnego. Zmniejszenie temperatur w kocach jest elementem stopniowego odchodzenia od stosowania tych koców w kolejnych latach – co zmniejszy pobór energii elektrycznej i będzie sprzyjało zrównoważonemu rozwojowi.

Nowe 18-calowe opony bardziej przypominają ogumienie, z którego na co dzień korzystają zwykli kierowcy. Dzięki temu firma Pirelli może przenosić technologię rodem z Formuły 1 do drogowych produktów.

Rajdy

Firma Pirelli jest obecna w rajdach także od samego początku, czyli od rozegranej w 1973 roku pierwszej edycji Rajdowych Mistrzostw Świata. Od tamtej pory włoski producent przygotowuje opony na najwyższym poziomie technologicznym, a sezon 2022 przynosi wprowadzenie hybrydowych jednostek napędowych do samochodów WRC. Firma Pirelli zmodyfikowała całą gamę opon P Zero, Scorpion i Sottozero, z myślą o większej masie oraz mocy nowych rajdówek kategorii Rally1.

Asfaltowe opony P Zero oraz szutrowe Scorpion wykorzystują wzmocnioną strukturę i zoptymalizowany projekt, by lepiej radzić sobie z nowymi wyzwaniami w postaci masy większej o 100 kilogramów oraz wzrostem momentu obrotowego w hybrydowych jednostkach napędowych.

Nowe opony zostały sprawdzone przez zespoły podczas sesji testowych w końcówce 2021 roku. Zgromadzone zimą dane oraz informacje zbierane podczas rajdów rozgrywanych w sezonie 2022 przyniosą dodatkowe punkty odniesienia przy jakiejkolwiek dalszej ewolucji tych produktów, zgodnie ze stosowaną przez Pirelli filozofią bezustannego rozwoju. Kolcowane opony do jazdy po lodzie, które zadebiutują w Szwecji, wykorzystują wzmocnioną strukturę i poprawione kolce.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony