ReklamaB1 ŚO - continental 27.05-27.06 Mirek

Ogumienie

Opony

Pozostałe opony

12 dni temu  11.06.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 1 minuta

Strona 1 z 1

Amerykańska firma SMART Tire Company opracowała nieprzebijalne opony rowerowe na bazie niklowo-tytanowego stopu, które mają zrewolucjonizować przemysł oponiarski.

Opony rowerowe METL powstały na bazie technologii opracowanej i przetestowanej przez NASA na potrzeby stworzenia bezawaryjnego i wytrzymałego ogumienia do łazików jeżdżących na Marsie. Do zbudowania opon posłużył bardzo elastyczny materiał o nazwie NiTinol+, którego działanie polega na zmianie struktury molekularnej. Po wjechaniu na przeszkodę, czy np. na szkło, NiTinol+ ugina się, a potem natychmiast wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Amerykański producent twierdzi, że nowe opony na bazie niklowo-tytanowego stopu nie da się przebić i nie trzeba ich oczywiście pompować, bo nie potrzebują powietrza. Wkrótce mają być dostępne do rowerów. I jak twierdzi firma, będą realną alternatywą dla konwencjonalnej opony pneumatycznej. Ta innowacja, pierwotnie nazywana oponą superelastyczną, została zaprojektowana z myślą o przyszłych misjach na Księżyc i Marsa, ale ostatecznie może zastąpić opony pneumatyczne, rewolucjonizując przemysł oponiarski.

Fot. SMART Tire Company

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony