Ogumienie

ponad rok temu  07.12.2012, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

 

W telewizji, prasie i Internecie możemy się zetknąć z wieloma teoriami na temat wymiany opon. W większości to niestety tylko mity, mające niewiele wspólnego z rzeczywistością, dlatego nie warto brać ich pod uwagę w tak ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo jazdy. Z najpopularniejszymi z tych mitów dziś się rozprawimy.

Mit nr 1: Wcale nie trzeba wymieniać opon na zimę. Wystarczy założyć tzw. uniwersalne ogumienie i jeździć na nim przez cały rok.

Jak jest naprawdę?

Wymiana opon na zimowe to konieczność w naszej strefie klimatycznej. Opony uniwersalne są tak pomyślane, by mogły połączyć wszystkie istotne właściwości opon letnich i zimowych. Ze względu jednak na zbyt duże zróżnicowanie warunków pogodowych, optymalne połączenie zalet obu typów jest niemożliwe. Ogumienie zimowe wymaga bardzo specyficznych parametrów. Dzięki specjalnie dobranej rzeźbie i składnikom bieżnika, zimówki lepiej sprawdzają się na śniegu, lodzie i błocie pośniegowym niż opony uniwersalne czy letnie. Specjalnie dobrane elementy, takie jak krzemionka, zapewniają gumie dużą elastyczność w zimie. W konstrukcji opon zimowych wzięto również pod uwagę dobrą przyczepność na wilgotnej i zimnej powierzchni, co jest znacznie ważniejsze niż opory toczenia, szczególnie uwzględniane w parametrach opon letnich.

Cała konstrukcja opon na zimę skupia się na efektywnym odprowadzaniu wilgoci o różnej konsystencji w niskich temperaturach oraz na wspomaganiu przyczepności podczas manewrów przy niesprzyjających, zimowych czynnikach pogodowych.

Ani opony letnie, ani uniwersalne nie zapewniają takiego poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy po śniegu, jak zimówki. Wymiana opon na najlepiej dopasowane do warunków pogodowych jest niezbędna.

Mit nr 2: Z wymianą opon najlepiej poczekać do pierwszego śniegu.

Jak jest naprawdę?

Pierwszy śnieg oznacza, że już się spóźniliśmy. Nie chodzi tylko o to, że inni też czekali na ostatnią chwilę, a teraz są kolejki w serwisach samochodowych. Specjaliści są zgodni co do tego, że wymiana opon jest konieczna w momencie, gdy temperatura spadnie do 7°C. Śnieg pojawia się dużo później, tymczasem to jest granica, przy której parametry jezdne naszych opon znacznie się obniżają. W takich warunkach letnie ogumienie nie zapewnia już bezpiecznej jazdy. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że nowe opony trzeba dotrzeć, a na to potrzeba ok. 300 km, czyli warto się tym zainteresować na długo przed nadejściem prawdziwej zimy.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony