
Mit nr 3: Na zimę koniecznie trzeba zakładać opony węższe od używanych w porze letniej.
Jak jest naprawdę?
To zależy od tego, na jakim terenie będziemy tych zimówek używać. Odchodzi się już od zakładania węższych opon, z wyjątkiem samochodów używanych na bardzo ośnieżonych trasach, z dala od dużych aglomeracji miejskich. Zdaniem fachowców w takich warunkach węższe opony lepiej się sprawdzają ponieważ, dzięki dużemu naciskowi na nawierzchnię, łatwiej zagłębiają się w śnieg, ugniatając go przy tym i usprawniając jazdę. W warunkach miejskich, gdzie pojazdy nie stykają się tak często ze śniegiem, co z lodem i błotem, mechanizm ten nie ma zastosowania. Węższe opony wydłużają hamowanie i zmniejszają przyczepność podczas manewrów na śliskiej nawierzchni. Dlatego w większości przypadków powinno się zakładać na zimę opony o szerokości zalecanej przez producentów, czyli najczęściej takiej samej jak latem.
Mit nr 4: Każdy rodzaj bieżnika nadaje się na zimę.
Jak jest naprawdę?
Niestety, nie każdy bieżnik zapewnia nam taki sam stopień bezpieczeństwa i musimy być bardzo uważni dobierając go do kapryśnych warunków zimowych. Na rynku dostępnych jest kilkaset modeli opon, ale ich bieżniki można podzielić na 3 główne rodzaje: symetryczne, kierunkowe i asymetryczne. Symetryczny bieżnik to taki o identycznej budowie strony lewej i prawej, a wyposażone w niego opony można montować na koła w dowolnej kombinacji. Jest to najprostszy model bieżnika, nie polecany do opon zimowych ze względu na niewielką skuteczność w odprowadzaniu wilgoci.
Kierunkowy wzór bieżnika posiada określony kierunek toczenia opony, a jego kształt porównać można do litery V. Taka budowa zapewnia skuteczne odprowadzanie wilgoci i błota oraz zapobiega ślizganiu się kół na wilgotnej lub zamarzniętej nawierzchni. Bieżniki kierunkowe polecane są zarówno do letnich jak i zimowych opon.
Coraz popularniejsze stają się opony o bieżniku asymetrycznym, w którym prawa strona różni się od lewej, a producent dodatkowo określa, która powinna znaleźć się na zewnątrz. Mocniejsza strona zewnętrzna takiej opony to większa przyczepność na zakrętach. Część wewnętrzna, z większą liczbą lameli, zapewnia lepsze odprowadzanie wody i większe bezpieczeństwo przy gwałtowniejszych manewrach na drodze. Bieżnik asymetryczny daje także cichszą i bardziej ekonomiczną jazdę. Opony z tym rodzajem bieżnika są dobre na zimę, zwłaszcza na długie trasy poza miastem, ponieważ dobrze się sprawdzają w trudnych warunkach.
Komentarze (0)