Ogumienie

ponad rok temu  20.11.2013, ~ Administrator   Czas czytania 8 minut

Strona 3 z 4

Przy przemyślanym zakupie koszt nowych opon zimowych powinien okazać się niewiele wyższy niż używanych.

Ciśnienie ma znaczenie

Zdaniem ekspertów ponad połowa Polaków jeździ na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem. Rzadko sprawdzamy ciśnienie, bo jesteśmy zabiegani, albo nie wiemy, że jest to ważne. A jest, i to bardzo – nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach wydłuża drogę hamowania, wpływa na szybsze zużycie bieżnika i powoduje wzrost oporów toczenia, co prowadzi do wzrostu spalania nawet do 10 proc.

- Niskie ciśnienie zwiększa też wielokrotnie ryzyko eksplozji opony, ponieważ następuje zmienne, nieprawidłowe rozłożenie nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmienia się powierzchnia styku opony z nawierzchnią. Oponę o zbyt niskim ciśnieniu po prostu rozwalcowujemy. Jej struktura wewnętrzna ulega uszkodzeniu, a konsekwencją tego może być wybuch – wyjaśnia Rafał Kurek.

Maciej Dreszer dodaje, że startując w wyścigach samochodowych miał okazję przekonać się o tym, jak niebezpieczne jest zbyt niskie ciśnienie w oponach.

- Często kierowcy wyścigowi poszukują sposobów na zwycięstwo na torze. Kluczem do zwycięstwa w pucharowych wyścigach jednakowych aut jest właśnie ciśnienie w oponach – opowiada Maciej Dreszer. - Kilku zawodników eksperymentowało niedawno na torze Hungaroring z bardzo niskimi ciśnieniami. Po prostu nie dojechali do mety. Wcześniej czy później następowało uszkodzenie struktury opony i jej eksplozja.

Jak prawidłowo kontrolować ciśnienie w oponach? Pomiaru i regulacji najlepiej dokonuje się nie na zimnej oponie, ale lekko rozgrzanej, np. po przejechaniu 2-4 km przy niewielkiej prędkości. Najczęściej w normalnych warunkach drogowych zalecane w oponach zimowych ciśnienie wynosi 2,0 do 2,2 bara. Ciśnienie homologowane przez producenta danego auta znajdziemy najczęściej na klapce wlewu paliwa, progu, słupku, drzwiach kierowcy lub w schowku deski rozdzielczej. W zimie świadomie powinniśmy to zalecane ciśnienie zwiększyć o 0,2 bara. To nasza gwarancja na wypadek większych mrozów bądź różnic temperatur dobowych ze względu na fronty atmosferyczne.

Garaż dla opony

Zdaniem ekspertów na przedłużenie żywotności opony sezonowej wpływa nie tylko sposób jej użytkowania, ale też przechowywania. Choć w Polsce z roku na rok rośnie sieć przechowywalni, to polscy kierowcy wciąż podchodzą do nich dość sceptycznie. Główne przyczyny to koszty, brak zaufania do zakładów oponiarskich, które tę usługę oferują, np. kierowcy nie mają pewności, czy dana firma będzie funkcjonować przez kolejny rok, czy np. w kolejnym sezonie nie podniesie opłat za wymianę opon.

Tagi: opony,

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony