Ogumienie

ponad rok temu  03.11.2013, ~ Administrator   Czas czytania 2 minuty

Strona 1 z 1

Prawidłowe przechowywanie opon to podstawa zachowania ich właściwości poza sezonem. Zasada ta dotyczy zarówno opon samochodowych, jak i do motocykli.

Odpowiednie składowanie opon ma kluczowy wpływ na zachowanie ich jakości i przedłużenie żywotności. Większość ekspertów stanowczo odradza przechowywanie opon na powietrzu, nawet pod zadaszeniem.

- Uprzednio umyte i wysuszone opony najlepiej magazynować w suchych, czystych i wentylowanych pomieszczeniach, np. w garażu, gdzie nie będą wystawione na bezpośrednie działanie zjawisk atmosferycznych – mówi Michał Twardowski, specjalista ds. technicznych Bridgestone. - Ponadto w pomieszczeniu powinno być stosunkowo ciemno, ponieważ światło, a w szczególności światło słoneczne, może prowadzić do zbytniego wysuszenia mieszanki, a w rezultacie – pękania gumy.

Ważna jest także pozycja „leżakowania” opony zdjętej z felg. Takie ogumienie powinno być przechowywane w ustawieniu pionowym, najlepiej na specjalnym regale i regularnie obracane w celu zmiany punktu oparcia – uchroni to boki opon przed odkształceniami spowodowanymi jej własnym ciężarem. Opony razem z felgami zaleca się składować pod nominalnym ciśnieniem producenta w pozycji jedna na drugiej lub w pozycji wiszącej. W przypadku składowania na podłodze warto jest podłożyć pod spód kawałek materiału lub deskę, aby odizolować je od niekorzystnego oddziaływania substancji chemicznych, o które nietrudno w garażu.

Również właściciele jednośladów powinni zadbać o ogumienie swoich maszyn. Opony motocyklowe, podobnie jak w dwuśladach, należy dokładnie oczyścić, osuszyć i magazynować w zamkniętych i suchych pomieszczeniach, które izolują je od destrukcyjnego wpływu wody. Oponom nie służą także duże wahania temperatury, dlatego w miejscu składowania powinna ona oscylować maksymalnie w granicach 10-20 stopni Celsjusza. Należy unikać umieszczania opon w pobliżu źródeł ciepła: grzejników, pieców czy rur centralnego ogrzewania, ponieważ mogą spowodować nieodwracalne zmiany w cząsteczkowej strukturze ogumienia. Podobnie jak w przypadku opon samochodowych, zaleca się oddzielić opony od podłoża za pomocą np. materiału czy kartonu. Ochroni to ogumienie przed niepożądanymi zanieczyszczeniami smarem lub paliwem.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony