
Zdecydowana większość kierowców deklaruje, że rozumie oznaczenia na etykietach opon. Niepokojący jest fakt, że tylko 46% ankietowanych potwierdza, że sprzedawca poinformował ich o konkretnych oznaczeniach opon podczas ostatniego zakupu.
Oznaczenia parametrów to zwięzły sposób porównania wydajności opon mający na celu pomóc klientom w wyborze odpowiedniego produktu. System ten obejmuje trzy kryteria — przyczepność na mokrej nawierzchni, oszczędność paliwa i poziom hałasu zewnętrznego — informując konsumentów o poziomie bezpieczeństwa i wydajności każdej z opon.
Badanie zlecone przez Apollo Tyres wykazało, że prawie jedna czwarta (22%) kierowców w Polsce kupuje opony na wymianę nie rozumiejąc oznaczeń na etykietach opon, co może obniżyć osiągi i bezpieczeństwo ich pojazdu. To zastanawiające, skoro od listopada 2012 r. sprzedawcy detaliczni opon są zobowiązani przez prawo (rozporządzenie (WE) 1222/2009) do informowania klientów o oznaczeniach opon.
- Badanie to podkreśla potrzebę lepszego informowania nabywców o oznaczeniach opon przez zainteresowane strony w całej branży oponiarskiej, aby klienci mogli podejmować świadome decyzje zakupowe - komentuje Yves Pouliquen, wiceprezes ds. handlowych na region EMEA w Apollo Tyres.
- Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroka oferta specjalistycznych opon. Zapewnienie klientom zrozumienia oznaczeń etykiet sprawi, że będą znacznie lepiej dopasowywać opony do własnych potrzeb i dokonywać bardziej świadomych zakupów, z lepszym stosunkiem jakości do ceny.
Badanie przeprowadzone na próbie 1000 kierowców w Polsce wykazało, że tylko 46% z nich zostało poinformowanych – w sklepie stacjonarnym lub online – o oznaczeniach świadczących o właściwościach opony podczas ostatniego zakupu. Jest to sprzeczne z wymogami prawnymi wprowadzonymi w 2012 r. (rozporządzenie (WE) 1222/2009), zobowiązującymi detalistów do udzielenia tych informacji. W 2021 r. Unia Europejska wzmocniła te przepisy zaktualizowanym rozporządzeniem (UE) 2020/740, które nakłada obowiązek stosowania bardziej czytelnych etykiet – podobnych do tych znanych ze sprzętów AGD – w celu podkreślenia parametrów związanych z osiągami i efektywnością.
Największą świadomość oznaczeń opon wykazują młodsi kierowcy – 56% osób w wieku 25–34 lat deklaruje, że zna oznaczenia dotyczące przyczepności, wydajności i hałasu. Dla porównania, wśród kierowców powyżej 65. roku życia odsetek ten spada do zaledwie 38%. Mężczyźni wykazywali większą świadomość oznaczeń niż kobiety, a 60% mężczyzn twierdziło, że wiedzieli o parametrach opon w porównaniu z zaledwie 43% kobiet kierowców. Badanie wykazało również, że konsumenci wyraźnie cenią tego rodzaju informacje o produktach, a ponad połowa (76%) uważa, że świadomość tych ocen wpłynęłaby w przyszłości na wybór opon.
Fot. Apollo Tyres
Komentarze (0)