Ogumienie

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  06.02.2019, ~ Administrator   

W takich warunkach jazda na letnich oponach wydaje się być związana z całkowitym brakiem wyobraźni. Szczyrk.

W takich warunkach jazda na letnich oponach wydaje się być związana z całkowitym brakiem wyobraźni. Szczyrk. Fot. Piotr Łukaszewicz

Strona 1 z 1

Kierowcy na letnich oponach są winni korkom, a nieraz nawet paraliżom komunikacyjnym w regionie - uważają samorządowcy z Podhala i chcą prawnego nakazu jazdy zimą na oponach zimowych. 

- Wiele osób przyjeżdża do nas na ferie bez zimowych opon. Wychodzą z założenia, że jak mają samochody z napędem na cztery koła, to poradzą sobie na letnich. Niektórzy zaś jeżdżą na oponach wielosezonowych. Takie rozwiązanie się u nas kompletnie nie sprawdza. Widać to co kilka dni w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie turyści w wypasionych SUV-ach z napędami na cztery koła nie są w stanie podjechać drogą główną przez Bukowinę - cytuje miejscowego kierowcę busa Gazeta Krakowska, która poinformowała o oczekiwaniach samorządowców z tego regionu jako pierwsza.

Nakaz jazdy na zimowych oponach na określonym terenie lub wyznaczonych trasach? A może zakaz wjazdu do centrów miast na oponach letnich? Pomysłów jest wiele, dyskutują o nich samorządowcy, ale czy są możliwe do zrealizowania? Wątpliwe. Lokalni przedstawiciele policji mówią o tym, że nakaz jazdy na zimowych oponach w określonym okresie roku może być wprowadzony tylko przez zmianę kodeksu ruchu drogowego. To leży natomiast w kompetencjach władz centralnych, a nie samorządowych.

- Jeśli większość uzna, że to ma sens, wystąpimy z apelem o zmianę prawa do posłów - mówi Gazecie Krakowejskiej burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, zapowiadając dyskusje na ten temat podczas zbliżającego się Konwentu Tatrzańskiego.

Jednym rozwiązaniem jest wprowadzenie takiego nakazu w całym kraju. Innym, wprowadzenie do kodeksu ruchu drogowego nowego znaku - informującego o zakazie wjazdu dla aut niewyposażonych w opony zimowe. Takie rozwiązania funkcjonują w Europie. Nakaz jazdy na oponach zimowych we Włoszech obowiązuje tylko w wybranych regionach. Podobnie w Czechach. 

Co myślicie o takich rozwiązaniach? Zapraszamy do dyskusji!

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 11
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony