
Nie ulega wątpliwości, że każdy właściciel auta chce, aby jego pojazd prezentował się imponująco. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego efektu jest zwiększenie szerokości opon i średnicy felg. Zmiana niesie za sobą konsekwencje nie tylko estetyczne, ale przekłada się też na trakcję i prowadzenie. Dowiedz się, jakie zalety i wady ma zwiększenie rozmiaru kół i jak zrobić to odpowiednio?
Jeszcze nie tak dawno, samochody opuszczały taśmy produkcyjne na 14-calowych felgach, jednak producenci zauważyli, że klienci preferują większe koła. Chcąc poprawić wygląd auta, jednym z łatwiejszych sposobów jest zastosowanie felgi o większej średnicy, a co za tym idzie, zamontowanie niskoprofilowej opony. Warto jednak pamiętać, jak zrobić to prawidłowo i jakie konsekwencje niesie za sobą zamontowanie większych kół. – Decydując się na zmianę średnicy felgi oraz inną oponę należy mieć na uwadze, że producenci dopuszczają zmianę średnicy ogumienia w zakresie rozmiarów homologowanych. Gwarantuje to zachowanie właściwości jezdnych i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pojazdu – mówi Artur Posłuszny, Product, Marketing and Key Account Manager w ITR CEE Sp. z o.o., firmie będącej oficjalnym dystrybutorem opon Yokohama w Polsce.
Rozmiary homologowane
Powszechne do niedawna 14-calowe felgi producenci samochodów zastąpili o dwa rozmiary większymi. Naturalną konsekwencją zastosowania felgi o większej średnicy jest użycie opony o niższym profilu. Jeśli zdecydujemy się na zmianę rozmiaru opony, trzeba pamiętać, że możemy działać w ograniczonym zakresie. Najistotniejszym parametrem branym pod uwagę jest średnica zewnętrzna opony.
– Średnicę zewnętrzną opony otrzymamy mierząc wysokość od czubka bieżnika do ziemi. Można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w sieci. Przyjmuje się, że chcąc zmienić rozmiar opony, średnica zewnętrzna nie powinna być większa niż 1,5 procent względem opony oryginalnej i nie mniejsza niż 2 procent – tłumaczy Artur Posłuszny.
Istotne jednak, aby przy wyborze nowych kół zapoznać się z zalecanymi rozmiarami opon, które producenci z reguły podają w instrukcji obsługi oraz w okolicach wlewu paliwa lub progu drzwi auta. Pojazd zachowuje wtedy właściwości trakcyjne przez brak negatywnego wpływu na działanie systemów stabilizacji toru jazdy i innych systemów bezpieczeństwa, w tym ABS.
Rozmiar wpływa na komfort
Niski profil opony przekłada się na spadek komfortu jazdy. Dzieje się tak, ponieważ za tłumienie wstrząsów odpowiada bok opony. Gdy jest on niższy, i co za tym idzie sztywniejszy, tym większa liczba uderzeń przenoszonych jest do wnętrza samochodu. Brakuje też amortyzacji przy wpadnięciu koła w dziurę lub koleinę. Trzeba pamiętać, że przez zwiększenie szerokości opony spada komfort akustyczny, a jej niski profil wpływa na większą podatność na uszkodzenia. Ucierpieć mogą felgi, choćby w przypadku podjeżdżania pod wysoki krawężnik.
Komentarze (0)