ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

13 dni temu  10.06.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 2 minuty

Strona 1 z 1

Fińskie przedsiębiorstwo paliwowe prowadzące sieć samoobsługowych stacji paliw A24 pomyślnie przeprowadziło pierwszą próbę przetwarzania wymagającego surowca z wyrzuconych opon.

Celem pilotażu Neste była ocena potencjału recyklingu chemicznego wykraczającego poza odpady z tworzyw sztucznych, które można przetworzyć na produkty wysokiej jakości. Do procesu przetwarzania Neste pozyskała olej pirolityczny pochodzący ze zużytych opon samochodowych od szwedzkiej firmy Enviro Systems.

- Ponieważ wyrzucone opony często spotyka los podobny do odpadów z tworzyw sztucznych, uważamy recykling chemiczny za ważny krok, jeśli chodzi o cykl życia opon. Dzięki naszemu dostawcy Enviro Systems mogliśmy to udowodnić podczas naszego ostatniego cyklu przetwarzania - powiedział Andreas Teir, który jest odpowiedzialny za zaopatrzenie Neste w surowce do recyklingu chemicznego.

Podobnie jak w przypadku trudnych do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, obecnie duża ilość opon kończy swój cykl życia na wysypiskach lub w spalarniach. Skład opon będący mieszanką kilku materiałów utrudnia ich recykling mechanicznymi metodami. Dlatego istnieje mocny argument za wykorzystaniem recyklingu chemicznego, aby pomóc w utrzymaniu cennych materiałów – a szwedzkie Enviro Systems opracowało technologię pirolizy do ekstrakcji sadzy i oleju z opon wycofanych z eksploatacji.

W przeszłości firma Neste realizowała już przymiarki do zagospodarowania odpadów gumowych. Teraz serie udanych prób skłoniły firmę do inwestycji w wielkoskalowe możliwości recyklingu chemicznego w zakładzie w Porvoo w Finlandii. Budowane obiekty mają zostać ukończone w 2025 roku i będą w stanie przetworzyć 150 000 ton odpadów rocznie. Wspomniane inwestycje są częścią projektu PULSE, który jest finansowany przez Unię Europejską.

Fot. Neste

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony