Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

4 godziny temu  14.07.2025, ~ Michał Żak   Czas czytania 2 minuty

Strona 1 z 1

Amerykańska ustawa o bezpieczeństwie i zrównoważonym rozwoju łańcucha dostaw ma stanowić wsparcie dla rodzimych przedsiębiorstw, które zajmują się bieżnikowaniem opon. Twórcy nowych przepisów podatkowych chcą w ten sposób odciągnąć przewoźników od kupowania bardzo taniego ogumienia z Azji. 

Pośród wielu inicjatyw wspierających gospodarkę w obiegu zamkniętym, warto wspomnieć o pomyśle amerykańskiej administracji. Bieżnikowanie opon jest ważną gałęzią amerykańskiego przemysłu regeneracyjnego, zapewniając ponad 51 000 miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Raport organizacji USTMA z 2023 roku wykazał, że branża zapewnia ponad 268 000 miejsc pracy w szeroko rozumianym amerykańskim przemyśle oponiarskim, wartym 28,4 miliarda dolarów. Jednak liczba zakładów bieżnikowania opon w USA spadła z ponad 3000 w 1982 roku do ok. 500 w 2023 roku. To właśnie wzrost popytu na importowane, tańsze opony o niższej jakości z krajów takich jak Chiny przyczynia się do tego trendu. I tu dochodzimy do inicjatywy senatora z Ohio.

Sherrod Brown niedawno przedstawił ustawę „Retreaded Truck Tire Jobs, Supply Chain Security and Sustainability Act”, mającą na celu wsparcie producentów opon i pracowników w Ohio poprzez obniżenie ich kosztów. Ustawa ma na celu zwiększenie konkurencji z chińskim importem poprzez zapewnienie ulgi podatkowej, która pozwoli obniżyć koszty bieżnikowania opon. Propozycja ta zyskała teraz poparcie Kongresu i najprawdopodobniej wejdzie w życie. 

Jak będzie realizowane wsparcie dla amerykańskich firm? Przepisy przewidują 30-procentowy zwrot podatku za każdą ciężarową oponę, która zostanie poddana procesowi bieżnikowania na terenie Stanów Zjednoczonych. Maksymalna kwota takiego zwrotu będzie mogła wynosić do 30 dolarów za jedną oponę. Pomysł administracji rządowej zyskał już poparcie czołowych producentów opon. Zakłada się, że na uldze podatkowej najbardziej zyskają firmy zlokalizowane w Ohio, Illinois, Pensylwanii i Indiana. A wraz z otwieraniem lub rozbudową kolejnych zakładów bieżnikowania, powstaną nowe miejsca pracy, co pozwoli pracownikom wnieść wkład w lokalną gospodarkę.

Fot. U.S. Tire Manufacturers Association

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony