Ogumienie

Fachowe porady

Inne

ponad rok temu  30.10.2014, ~ Administrator   

Strona 1 z 3

Z Marcinem Kąca na temat proaktywnych żeli uszczelniających rozmawia red. Mirosław Giecewicz.

AIRSEAL POLSKA Ltd. jest wyłącznym autoryzowanym przedstawicielem brytyjskiej firmy AIR SEAL PRODUCTS Ltd. Oferujecie proaktywne żele uszczelniające. Proszę powiedzieć coś więcej o firmie i oferowanych produktach?

Firma AIR SEAL PRODUCTS Ltd. istnieje od 2000 roku i obecnie ma swoje przedstawicielstwa na całym świecie. Żele tej firmy są dostępne na rynku polskim od 2012 roku, natomiast firma AIRSEAL POLSKA Ltd. jest ich wyłącznym dystrybutorem od kwietnia 2014 r. Oferowane przez nas proaktywne żele uszczelniające mają zastosowanie w oponach wszelkiego typu.

Produkty te chronią opony przed przebiciami nawet do 30 mm, redukują koszty eksploatacji pojazdu i są bardzo ciekawą alternatywą dla elastomeru. Przeznaczone są do stosowania prewencyjnego. Wprowadzone do opony jak najwcześniej podczas jej eksploatacji uszczelniają trwale przebicia natychmiast po ich powstaniu. Uszczelnienie następuje już przy ciśnieniu 2,5 psi i jest to proces mechaniczny, a nie reakcja chemiczna. Nasze żele nie wulkanizują opon, jest to bardzo istotna cecha. Żele nie są na bazie kleju czy silikonu, nie uszkadzają opony ani obręczy, zostawiając „gumową” powłokę na ściankach. Można je łatwo usunąć, np. w celu przeniesienia ich do nowej opony. Do usunięcia żelu wystarczy zimna woda.

 

Na czym polega unikalne działanie oferowanych żeli?

Proaktywny żel uszczelniający aplikuje się do opony prewencyjnie. Wraz z jej obracaniem się żel jest równomiernie rozprowadzany. Natychmiast po wystąpieniu przedziurawienia ciśnienie wewnątrz opony sprawia, że żel wypychany jest

w miejsce przebicia się opony. Cząsteczki włókien, które są w żelu, pod wpływem ciśnienia wiążą się i łączą z płótnem opony, tworząc trwałą zatyczkę. Dodatkowo drobiny kauczuku uszczelniają przebicie, uniemożliwiając dalszą utratę powietrza. Całkowite uszczelnienie przebicia następuje już po dwóch, trzech obrotach koła.

Jak wspomniałem wcześniej, jest to proces mechaniczny, a nie reakcja chemiczna. Dzieje się to szybko, kierowca często nawet o tym nie wie, że przebicie zostało uszczelnione. Później, przy kontroli opony – jeśli gwóźdź lub inna przyczyna przedziurawienia tkwi nadal – należy ją usunąć i ruszyć pojazdem w celu rozprowadzenia żelu i pełnego uszczelnienia opony.

 

Jak zachowuje się zażelowana opona? Czy ma ona wpływ na poruszanie się pojazdu?

Nasze żele uszczelniające nie mają negatywnego wpływu na poruszanie się pojazdu. Hydrodynamicznie równoważą koło. Przeciwdziałają naturalnym spadkom ciśnienia w oponach i niwelują większość nieszczelności przy obręczy. Wspomagają równomierne zużywanie się bieżnika oraz rozprowadzają gromadzące się ciepło. Dzięki temu opona jest chłodniejsza i trwalsza, a co za tym idzie, wydłużają jej żywotność oraz zmniejszają zużycie paliwa.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony