
Od ponad 30 lat krzemionka odgrywa kluczową rolę jako dodatek do sadzy w wielu mieszankach gumowych stosowanych w oponach – Continental należał do pionierów tej technologii. Krzemionka zrewolucjonizowała bezpieczeństwo i efektywność energetyczną opon, pozwalając na skrócenie drogi hamowania niemal o 50%. Równie ważna jest jej rola w zmniejszeniu oporów toczenia, co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie zużycia energii i emisji CO₂. Tym samym zastosowanie bardziej zrównoważonych surowców, takich jak krzemionka, w produkcji opon
Biopochodna i odzyskiwana sadza dla bardziej zrównoważonej produkcji opon
Sadza, która może stanowić nawet do 20% masy całkowitej opony osobowej, jest jednym z kluczowych wypełniaczy używanych w produkcji opon. Odpowiada za wytrzymałość gumy i trwałość samej opony. Continental stosuje około tuzina różnych rodzajów sadzy, dostarczanych m.in. przez firmy Orion Engineered Carbons i Tokai Carbon. Na przykład inna sadza wykorzystywana jest do wzmocnienia bocznych ścianek opony, a inna do mieszanki gumowej bieżnika, która musi sprostać dużym obciążeniom podczas jazdy.
Jednym z rozwiązań jest stosowanie sadzy produkowanej z surowców biologicznych, pozyskiwanej z olejów organicznych zamiast ropy naftowej. Tak zwana „zrównoważona sadza” może być wytwarzana z bio-surowców, takich jak olej talowy. Inną metodą jest produkcja sadzy z recyklingowanych surowców, na przykład z oleju pirolitycznego powstającego w procesie odzysku ze zużytych opon. Tak uzyskaną sadzę można stosować jako alternatywę dla surowców pochodzących z ropy. W obu przypadkach Continental stosuje metodę bilansu masy, polegającą na zastąpieniu określonej części surowców kopalnych biopochodnymi olejami lub recyklingowanym olejem pirolitycznym. Te alternatywne surowce są przypisane do końcowego produktu w ewidencji księgowej, co eliminuje konieczność zmiany procesów produkcyjnych.
Dodatkowo Continental współpracuje z firmą Pyrum Innovations – specjalistą w dziedzinie przetwarzania zużytych opon za pomocą technologii termolizy, w celu dalszej optymalizacji i rozwoju recyklingu opon poprzez proces pirolizy. W jego ramach odzyskiwana jest sadza z zużytych opon, a następnie przygotowywana do ponownego wykorzystania w produkcji nowych opon. Dotychczas odzyskana sadza – będąca mieszanką różnych typów – była wykorzystywana przez Continental do produkcji opon do wózków widłowych. Obecnie Continental i Pyrum Innovations pracują nad nowymi procesami umożliwiającymi zastosowanie odzyskanej sadzy także w innych segmentach produkcji opon, zgodnie z obowiązującymi wymaganiami dotyczącymi osiągów i bezpieczeństwa.
Fot. Continental
Komentarze (0)