Ogumienie

Opony

Felgi

4 godziny temu  23.12.2025, ~ Michał Żak   Czas czytania 2 minuty

Strona 1 z 1

System firmy BANF nie tylko monitoruje opony, ale także przewiduje katastrofalne awarie na kilka dni przed ich wystąpieniem. To zaawansowane rozwiązanie, które wykracza poza standardowe ostrzeganie o niskim ciśnieniu (TPMS), uhonorowano nagrodą CES Innovation Awards 2026.

Targi CES 2026 (6–9 stycznia 2026 roku w Las Vegas) będą miejscem premiery najbardziej innowacyjnych propozycji, które łączą innowacyjne wzornictwo, inżynierię oraz użytkową funkcjonalność. To właśnie tutaj firma BANF pokaże możliwości systemu, który wpisuje się w diagnostykę przedobjawową opon i daleko wykracza poza możliwości TPMS. 

System BANF nie tylko monitoruje opony, ale także przewiduje katastrofalne awarie na kilka dni przed ich wystąpieniem, zamieniając ryzyko w łatwe do opanowania alerty serwisowe. To nie jest kolejny system monitorowania ciśnienia, który wysyła sygnały po wystąpieniu uszkodzenia. Montowane w oponach czujniki iSensors analizują dane 4000 razy na sekundę za pomocą 3-osiowych akcelerometrów. Czujniki przyspieszenia w każdym kole są zasilane bezprzewodowo z akumulatora pojazdu, a całość wsparta możliwościami sztucznej inteligencji wykrywa wszystko z chirurgiczną precyzją – od mikropęknięć gumy po degradację karkasu. Co więcej, ciągłe monitorowanie w czasie rzeczywistym dotyczy nie tylko opon, ale także nakrętek i geometrii kół.

Pomysłodawcy tej technologii sa pewnii, że wdrożenie proponowanego rozwiązania oznacza wybawienie dla firm transportowych, które toną w kosztach z winy wypadków związanych z degradacją opon. Gotowy do wdrożenia produkt (iSensor + Smart Profiler) firmy BANF zyskał nagrodę w kategorii „technologia pojazdów i zaawansowana mobilność” w ramach konkursu CES Innovation Awards. Dodajmy, że o tegoroczne nagrody innowacji rywalizowało ponad 3600 zgłoszeń.

Fot. CES

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony