Ogumienie

Opony

Opony rolnicze

8 godzin temu  13.05.2025, ~ Michał Żak   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

Po słabym 2024 roku, finansowanie maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego roku powróciło na ścieżkę wzrostów. Wartość inwestycji rolniczych sfinansowanych poprzez leasing i pożyczki wyniosła niemal 1,7 mld zł, co oznacza 27% wzrost w ujęciu rocznym. Rolnicy częściej inwestują w nowoczesne pojazdy gąsienicowe.

Z najnowszych danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w I kwartale br. rolnictwo odnotowało jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingu (+27% r/r), a wartość rolniczych inwestycji sfinansowanych poprzez leasing i pożyczki była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń (28% udziału). W opinii przedstawicieli EFL, cały 2025 rok powinien być zdecydowanie lepszy dla polskich rolników, którzy już odczuwają rosnące ceny skupu wybranych podstawowych produktów rolnych, a do rozdysponowania pozostało jeszcze wiele miliardów euro w ramach PROW.

– Polscy rolnicy od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej masowo korzystali z dotacji unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i modernizowali swoje gospodarstwa. Choć formalna data zakończenia ostatniego PROW upłynęła w 2020 roku, to pozostało jeszcze sporo pieniędzy do uzyskania, a czas na to rolnicy mają do 30 czerwca 2025 roku. I pewnie ten aspekt zdominuje rynek maszyn rolniczych w najbliższym czasie. Bowiem, funduszy z nowego projektu, Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, będzie już mniej, a wymagań do spełnienia więcej. Program Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 realizowany jest ze środków pochodzących z UE.W sumie, środki na wsparcie polskiego rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich zaplanowane w PS WPR 2023-2027 wynoszą 25,2 mld EUR. Tylko w 2023 roku w ramach programu zrealizowane zostały płatności w kwocie 8,74 mld.euro. A zatem są środki do zagospodarowania. Na inwestycje rolnicze w tym roku wpływać będzie także ogólna sytuacja na rynku rolnym oraz czynniki gospodarcze. Po trudnym 2024 roku, który upłynął pod znakiem zamieszania wokół ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, oraz rolniczych protestów wynikających z pogorszenia opłacalności produkcji, widać światełko w tunelu. Ceny podstawowych produktów rolnych rosną, a na horyzoncie widać spadające stopy procentowe. Szczególnie te ostatnie pozytywnie wpłyną na dostępność finansowania dla rolników – mówi Roman Szczeciński, Relationship Manager ds. Rynku Agro w EFL.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony