Części i regeneracja

Ogumienie

Transport

Pojazdy użytkowe

9 miesięcy temu  06.11.2019, ~ Administrator   

Fot. Mirosław Giecewicz

Strona 1 z 3

Nie tylko menedżerowie flot ciężarowych, również kierowcy oczekują od akumulatorów coraz więcej. Nowoczesne ciężarówki wykorzystują nowoczesne technologie. I tak system start-stop obniża zużycie paliwa, ale jednocześnie skraca czas pracy alternatora. Skrupulatnie zaplanowane przez logistyków wyjazdy są dłuższe, a przy tym (wymagany m.in. prawem) wydłużony zostaje czas odpoczynku kierowcy. Najczęściej w kabinie, z ogrzewaniem lub klimatyzacją postojową.

Częste i głębokie rozładowywanie akumulatora to prosta droga do jego szybszego zużycia. Odpowiedzią na potrzeby współczesnego transportu ma być akumulator VARTA ProMotive AGM. Jest to najnowsze rozwiązanie firmy Clarios, wcześniej doskonale znanej w branży pod nazwą Johnson Controls Power Solutions. Nowy akumulator VARTA, jednej z sześciu marek Clarios, oglądaliśmy po raz pierwszy w ubiegłym roku na targach Automechanika Frankfurt. Natomiast kilka tygodni temu podczas wizyty w fabryce oraz w centrum badań i rozwoju Clarios w Hanowerze mieliśmy okazję poznać bliżej zastosowane technologie.

Clarios w Hanowerze

Ten założony w 1938 roku zakład produkujący akumulatory wraz z infrastrukturą zatrudnia dziś 1300 osób. Każdego roku na łącznej powierzchni 350 tysięcy metrów kwadratowych powstaje 11,5 miliona akumulatorów do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. – Jesteśmy obecni z naszymi produktami w ponad 150 krajach – mówił Christian Riedel, dyrektor komunikacji w regionie EMEA firmy Clarios. Na świecie co trzeci samochód jest uruchamiany dzięki bateriom tego producenta. 26% produkcji trafia do fabryk samochodów na pierwszy montaż, a 74% na aftermarket. – Zdajemy sobie sprawę, z czym wiąże się produkcja akumulatorów. Ochrona środowiska jest dla nas bardzo istotna, dlatego 99% elementów, które tworzą nasze akumulatory, można zregenerować lub poddać recyklingowi – zaznacza Christian Riedel. To właśnie tutaj, w Hanowerze, produkowane są m.in. akumulatory VARTA ProMotive AGM.

Branża potrzebuje nowych rozwiązań

O bolączkach branży transportowej piszemy dość często. Jedną z tych największych jest oczywiście brak kierowców. Szacuje się, że polskie firmy potrzebują dziś nawet 100 tysięcy osób. To dobrze płatna, ale niełatwa praca. Jak nas przekonywano w Hanowerze, argumentem dla menedżerów flot, rozmawiających z potencjalnymi pracownikami, może być wysoki komfort pracy kierowców. Rzeczywiście, najnowsze ciężarówki oferują sporo wygody, zarówno podczas prowadzenia pojazdu, jak i w trakcie odpoczynku. Nie jest to jednak obojętne dla akumulatorów. Wspomniany już system start-stop czy passive boost, czyli systemy wspomagające przyspieszanie, ograniczają pracę silnika, a przez to skracają czas pracy alternatora, dodatkowo wykorzystując akumulator.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony