ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Części i regeneracja

Ogumienie

Transport

Pojazdy użytkowe

ponad rok temu  06.11.2019, ~ Administrator   Czas czytania 5

Fot. Mirosław Giecewicz

Strona 2 z 3

– Z naszych statystyk wynika, że dziś kierowcy znacznie częściej zostają w kabinach na noc na odpoczynek niż jeszcze kilka lat temu – mówi Enno Daneke, ekspert firmy Clarios, i podaje szczegółowe dane. W 2005 roku kierowca ciężarówki wykonującej międzynarodowy transport na terenie Europy spędzał w kabinie średnio dwie noce w tygodniu, dziś nieraz nawet siedem. Znacząco wzrosło też zużycie energii w skali roku. W 2005 roku było to 4200 Ah, dziś jest to ponad 30 300 Ah. Kuchenka mikrofalowa czy lodówka na wyposażeniu kabiny kierowcy nie jest dziś niczym rzadkim, podobnie jak laptop czy inne systemy multimedialne. Najwięcej prądu potrzebują jednak systemy termiczne – ogrzewanie postojowe lub klimatyzacja. I tak jak w 2005 roku postój na jedną noc zużywał 20-30% pojemności akumulatora, tak dziś może to być 50--80%. Głębokie rozładowanie akumulatora i ograniczone możliwości późniejszego pełnego naładowania muszą skutkować częstszymi awariami. – Wniosek był jeden. Branża potrzebuje nowych technologii, nowego rozwiązania – podsumowuje Enno Daneke.

VARTA ProMotive AGM

Najnowszy produkt Clarios to, według zapewnień producenta, w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami do samochodów ciężarowych nawet sześciokrotnie dłuższy okres eksploatacji.

– Nasza wiedza plus doświadczenia wiodących producentów samochodów użytkowych pozwoliły na stworzenie tego produktu. To unikat na rynku – mówi Thorsten Werle, dyrektor ds. projektowania produktów w Clarios EMEA.

Jak działa technologia AGM? Absorbent Glass Mat to rozwiązanie, w którym mata z włókna szklanego, zastosowana w akumulatorze, wchłania elektrolit, tym samym zwiększając stabilność cykliczną akumulatora. Nie zachodzi wówczas przyspieszająca zużycie baterii stratyfikacja elektrolitu. Natomiast sama konstrukcja akumulatora ma sprawiać, że jego wykorzystywanie aż do 80% nie będzie miało istotnego znaczenia dla żywotności baterii. W starszych konstrukcjach zalecano, by dla sukcesywnego użytkowania nie rozładowywać baterii powyżej 20%. Z tego punktu widzenia rzeczywiście można mówić o przełomie. Eksperci techniczni Clarios podkreślali też wyższą moc rozruchową tego rozwiązania w porównaniu z akumulatorami żelowymi.

Co najmniej 250 cykli życia baterii w przypadku rozładowania głębokiego, w tym przypadku 80% – ten wymóg producentów pojazdów użytkowych VARTA ProMotive AGM spełnia jako jedyny akumulator na rynku. – Doładowanie baterii do 80% pojemności podczas jazdy ciężarówki krótszej niż 8 godzin to kolejny zaliczony test – mówi o współpracy w sektorze pierwszego wyposażenia samochodów ciężarowych Thorsten Werle. Od przyszłego roku w Europie z nowymi akumulatorami VARTA będą wyjeżdżać z fabryk trzy modele ciężarówek.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony