Ogumienie

Opony

Transport

Pojazdy użytkowe

ponad rok temu  09.08.2018, ~ Administrator   Czas czytania 10 minut

Strona 3 z 6

Systemy wspomagania kierowcy podnoszą komfort jazdy i bezpieczeństwo pojazdów użytkowych

Ostrzeganie w czasie skręcania: Zwłaszcza na obszarach śródmiejskich kierowcy ciężarówek muszą zarówno śledzić ruch drogowy, sygnalizację świetlną i znaki drogowe, jak i uważać na pieszych i rowerzystów. W przyszłości system ostrzegania Boscha pomoże w wykonywaniu manewrów w trudnych sytuacjach. Czujniki radarowe wykrywają pieszych i rowerzystów dużo wcześniej i ostrzegają kierowców ciężarówek o zbliżającej się kolizji, umożliwiając im szybkie hamowanie lub podejmowanie działań zapobiegających wypadkowi.

Rozpoznanie martwego punktu: Niezależnie od tego czy w mieście, czy na autostradzie, kierowcy pojazdów ciężarowych często mają trudności z dostrzeżeniem wszystkich miejsc obok pojazdu i po przekątnej za nim. Funkcja rozpoznawania martwego pola wykorzystuje czujniki radarowe do monitorowania obszarów znajdujących się obok pojazdu, wykrywania innych użytkowników drogi i ostrzegania kierowcy. Ta funkcja ostrzega kierowców o grożącym zderzeniu także podczas zmiany pasa.

Predyktywne hamowanie awaryjne: Systemy automatycznego hamowania awaryjnego są obowiązkowe w całej UE od jesieni 2015 roku dla wszystkich pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej ośmiu ton. W rozwiązaniu Boscha zastosowano kombinację wielofunkcyjnej kamery i czujnika radarowego, zainstalowanych z przodu pojazdu. Czujnik radarowy wykrywa obiekty znajdujące się przed pojazdem i określa ich prędkość oraz położenie w stosunku do pojazdu. Jeśli istnieje ryzyko kolizji, to system ostrzega kierowcę. Jeśli kierowca nie zareaguje, system automatycznie uruchomi manewr hamowania awaryjnego.

Asystenci pasa ruchu: Wykorzystują dane z kamery, aby upewnić się, że samochód ciężarowy nie opuszcza swojego pasa w sposób niezamierzony. Funkcja ostrzega kierowcę o grożącym przekroczeniu linii pasa, na przykład za pomocą wibracji koła kierownicy. Asystent utrzymania pasa ruchu zachowuje pojazd na jego pasie, wykonując delikatne interwencje w skręt kół.

Układy kierownicze Bosch do pojazdów użytkowych – kierunek rozwoju

Servotwin: Elektrohydrauliczny układ kierowniczy

Servotwin Boscha poprawia efektywność i komfort jazdy ciężkimi pojazdami użytkowymi. Oferuje wspomaganie kierownicy zależne od prędkości jazdy i pozwala zaoszczędzić paliwo w porównaniu do układów wyłącznie hydraulicznych. Dzięki elektronicznemu interfejsowi, układ kierowniczy jest jednocześnie podstawą funkcji wspomagających kierowcę, takich jak asystenci pasa ruchu lub kompensacja bocznego podmuchu. Układ kierowniczy ma wiele obszarów zastosowania, na przykład w zautomatyzowanym modelu Mercedes-Benz Actros.

Tagi: Bosch, transport, IAA,

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony