Ogumienie

Inne

Warto wiedzieć

5 miesięcy temu  29.08.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Na tegorocznych międzynarodowych targach motoryzacyjnych IAA 2019, które odbędą się w dniach 12-22 września we Frankfurcie nad Menem, Continental zaprezentuje 48-woltowy układ napędowy o dużej mocy do 30 kW. Wraz z wprowadzeniem tej przełomowej technologii pojazdy hybrydowe będą mogły być napędzane wyłącznie energią elektryczną.

W pełni hybrydowy pojazd z technologią 48-woltową – dotychczas uważano to za coś niemożliwego. Aby taki pojazd mógł być napędzany wyłącznie energią elektryczną, elektryczna część napędu musiałaby wykorzystywać technologię wysokiego napięcia – aż do 800 woltów. A jednak, inżynierowie Continental opracowali 48-woltowy układ napędowy o dużej mocy, który posiada cechy podobne do napędu elektrycznego wysokiego napięcia. Ta przełomowa technologia składa się z silnika elektrycznego, zintegrowanego zespołu zasilania elektrycznego i baterii. Układ zmniejsza zużycie paliwa, a co za tym idzie emisję CO2 o około 20% w porównaniu z podobnymi pojazdami wyposażonymi w silniki spalinowe. Jednocześnie nowa technologia opracowana przez producenta opon i dostawcę rozwiązań dla motoryzacji jest znacznie tańsza niż stosowane dotychczas układy wysokiego napięcia.Continental_48_Volt_High_Power_Car (2).jpg

Ta sama przestrzeń, podwójna wydajność

Układy 48-woltowe są określane jako hybrydy typu „mild” czy „P0”. Ich instalacja wymaga mało inwazyjnej elektryfikacji układu przeniesienia napędu. Zużycie paliwa jest zmniejszone głównie dzięki pracy silnika spalinowego przy dynamicznym przyspieszaniu oraz odzyskiwaniu nadwyżki energii kinetycznej w czasie zwalniania. Jednak, ponieważ jazda zasilana wyłącznie energią elektryczną z systemami dotychczas stosowanymi przez wielu producentów motoryzacyjnych nie jest możliwa, układ 48-woltowy został umiejscowiony w obrębie układu przeniesienia napędu. Tym samym silnik elektryczny nie jest zamontowany przed silnikiem spalinowym na wale korbowym, ale za nim – między silnikiem spalinowym a skrzynią biegów (układ P2). Zastosowane rozwiązanie przekłada się na wzrost oszczędności paliwa. Dzięki niemu w niektórych sytuacjach, takich jak jazda na odcinkach, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, możliwe jest napędzanie pojazdu wyłącznie silnikiem elektrycznym.

Dzięki nowej 48-woltowej technologii o wysokiej mocy układ hybrydowy oferuje te same funkcje co wcześniejsze, w pełni hybrydowe pojazdy. Kluczowym elementem jest w tym przypadku nowy, chłodzony wodą silnik elektryczny, którego moc szczytowa podwoiła się do 30 kW w porównaniu z silnikiem stosowanym dotychczas. Dzięki temu możliwa jest jazda napędzana wyłącznie energią elektryczną z prędkością sięgającą od 80 do 90 km/h. Producentom udało się osiągnąć wzrost mocy aż o 100% przy tej samej średnicy silnika. W ujęciu ogólnym instalacja 48-woltowej technologii o dużej mocy opracowanej przez Continental wymaga jedynie większej przestrzeni niż w przypadku wcześniejszego układu. Różnica w wadze jest również minimalna.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony