
Dzięki koncepcji B2B można w ten sposób dotrzeć do osób regularnie dojeżdżających do pracy. SPLT za pomocą aplikacji kojarzy osoby, które chciałyby dojeżdżać razem w to samo miejsce, np. do pracy lub na uniwersytet. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że podczas wspólnych przejazdów spotykają się znajomi, nie trzeba więc podróżować z zupełnie obcymi sobie osobami. Algorytm w ciągu paru sekund znajduje chętnych, oblicza najszybszą drogę w danych warunkach i przejmuje dawniej dość czasochłonną koordynację miejsca i czasu wyjazdu, optymalnej trasy i pasażerów. Wspólne podróżowanie oszczędza nerwów i stresu, zmniejsza wydatki, a także pozytywnie wpływa na środowisko. Dodatkowo firmy wnoszą wkład w zmniejszenie natężenia ruchu związanego z dojazdami swoich pracowników do pracy.
– Integracja z internetem pozwala nie tylko zmienić podejście do samochodów, ale i do sposobu wykorzystania środków transportu – powiedział dr Volkmar Denner.
Usługi cyfrowe dla samochodów elektrycznych
Już od roku 2016 działa w Berlinie spółka zależna Bosch COUP, udostępniająca skutery elektryczne w usłudze Sharingu. W zeszłym roku do miast oferujących tę usługę dołączył Paryż, a w tym roku będzie ona dostępna także w Madrycie. W sumie na drogach tych miast znajdzie się 3 500 skuterów elektrycznych.
– Usługi cyfrowe przyczynią się do przyspieszenia rozwoju koncepcji jazdy samochodami elektrycznymi – powiedział dr Volkmar Denner.
Prezes Bosch zaprezentował podczas konferencji IoT „system!e”: kompleksowy system złożony ze zintegrowanych z internetem, zelektryfikowanych komponentów napędowych oraz nowych usług dla samochodów elektrycznych. W tym celu Bosch zintegrował napęd elektryczny z platformą w chmurze Bosch Automotive Cloud Suite i opracowuje na tej podstawie rozwija usługi wykorzystujące połączenie z internetem. Inteligentny samochód elektryczny przyszłości nie tylko będzie wiedział, kiedy skończy się mu rezerwa energii elektrycznej, ale także gdzie doładować akumulator.
Lekarstwo na „strach przed krótkim zasięgiem”: usługi zwiększające użyteczność samochodów elektrycznych w codziennym życiu
Dla wielu klientów podstawowym problemem, a równocześnie argumentem przeciwko zakupowi samochodu elektrycznego jest ryzyko wyładowania się akumulatora w trasie. Rozwiązaniem tego problemu jest „system!e”, który wykorzystując komunikację napędu elektrycznego z chmurą obliczeniową umożliwia stworzenie „rozszerzonej prognozy zasięgu”. Algorytm uwzględnia dane pojazdu, takie jak aktualny stan naładowania akumulatora, zużycie energii na działanie ogrzewania lub klimatyzacji oraz styl jazdy kierowcy, a także informacje z otoczenia. Należą do nich dane topograficzne trasy oraz aktualna sytuacja na drogach. Na podstawie tych informacji usługa oblicza dokładny zasięg. W przypadku dalekich podróży rozszerzona prognoza zasięgu jest uzupełniana o „asystenta ładowania”. Usługa ta dysponuje danymi o wszystkich ładowarkach na trasie planowanej trasie, planuje przerwy w celu naładowania akumulatora i obsługuje płatności z tym związane. Dzięki dodatkowym informacjom np. o restauracjach, kawiarniach czy sklepach, kierowcy mogą wykorzystać czas ładowania akumulatora na zrobienie zakupów czy odpoczynek. Ponadto usługa pomaga poprawić bilans energetyczny inteligentnego domu podczas ładowania akumulatora samochodu elektrycznego. W tym celu samochód elektryczny integruje się z siecią inteligentnego domu, jego akumulator stanowi uzupełnienie stacjonarnego magazynu energii dla instalacji fotowoltaicznej. Nadmiar energii słonecznej jest w ciągu dnia odbierany przez samochód, a nocą w razie potrzeby ponownie wprowadzany do sieci.
Komentarze (0)