Co ciekawe, najmniej na temat recyklingu opon wiedzą mieszkańcy największych aglomeracji. Z najnowszego badania wynika, że prawie połowa Polaków i Polek nie ma pełnej wiedzy na ten temat, a co trzeci kierowca wskazuje niewłaściwe miejsca, w których można zostawić zużyte opony.
Czy wiesz, gdzie powinieneś oddać zużyte opony i kto odpowiada za ich recykling? Z badania zrealizowanego przez Continental oraz InsightOut Lab wynika, że prawie połowa Polaków i Polek nie ma pełnej wiedzy na ten temat, a co trzeci kierowca wskazuje niewłaściwe miejsca, w których można zostawić zużyte opony, takie jak altany śmietnikowe czy składowiska odpadów. Mimo to, świadomość ekologiczna w Polsce rośnie, a coraz więcej osób dostrzega zaangażowanie producentów opon w zrównoważony rozwój i recykling. Jakie są wyzwania i potencjał rynku odzysku opon?
Rynek zużytych opon w Polsce to blisko 300 tys. opon poddawanych co roku procesom odzysku i recyklingu. Według polskiego prawa, co roku musi być odzyskiwana równowartość 75% masy opon nowych, wprowadzonych na rynek w roku poprzednim. 15% musi zostać poddane recyklingowi. Odpowiadają za to producenci, importerzy i dystrybutorzy ogumienia, a realizacją zajmują się powołane do tego podmioty, m.in Centrum Utylizacji Upon Organizacja Odzysku S.A. (CUO). Polska już dziś realizuje obowiązek recyklingu na dużo wyższym niż wymagany ustawowo poziomie – 45%.
Im jesteśmy starsi tym wiemy więcej
Niecała połowa (46%) badanych wie, że zużyte opony samochodowe podlegają obecnie w Polsce recyklingowi. Najlepiej zorientowana jest grupa badanych powyżej 55 r.ż (50%). Co ciekawe, najmniej na temat recyklingu opon wiedzą mieszkańcy największych aglomeracji (31%), a najwięcej – średnich miast do 100 tys. mieszkańców (53%).
- Ta szklanka jest do połowy pełna lub do połowy pusta, w zależności od tego jak na to spojrzymy. Wiedza na temat odzyskiwania i recyklingu opon wydaje się być elementarną, szczególnie dla użytkowników samochodów. Tymczasem więcej niż połowa z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce opony nienadające się już do użytku są zbierane z rynku, odzyskiwane, a część z nich „przerabiana” jest na inne produkty. Ale to wszystko może dziać się, i dzieje się, bez wiedzy konsumenta. Jednak poważnym problemem są mylne przekonania Polaków i Polek na temat tego, gdzie można, a gdzie nie można oddawać zużytych opon - mówi Mariusz Pleban, CEO agencji badawczej InsightOut Lab.
Komentarze (0)