
Bezpieczna łączność
Kluczowym elementem budowy nowego ekosystemu mobilności jest bezpieczeństwo ludzi i danych. W przyszłości poruszanie się samochodami będzie wiązało się ze stałą wymianą informacji – z innymi pojazdami (Car2Car) i otoczeniem (V2X), np. infrastrukturą drogową czy stacjami serwisowymi. Dlatego Continental, projektując nowe technologie, kładzie szczególny nacisk na zapewnienie maksymalnej ochrony wymiany danych. W tym celu firma nawiązuje liczne partnerstwa technologiczne. Koncern współpracuje m.in. z T-Systems (największym dostawcą usług IT w branży motoryzacyjnej w Niemczech) czy grupą telekomunikacyjną Vodafone. A także prowadzi liczne projekty, np. razem z Hewlett Packard Enterprise opracowuje platformę umożliwiającą bezpieczną wymianę danych pomiędzy pojazdami opartą na blockchain. Continental należy również do organizacji 5G Automotive Association (5GAA), która zrzesza największe firmy motoryzacyjne i telekomunikacyjne. Celem stowarzyszenia jest tworzenie, testowanie, wprowadzanie na rynek oraz promowanie nowych rozwiązań telekomunikacyjnych w branży motoryzacyjnej.
Przyszłość motoryzacji oponą się toczy
Kierunek rozwoju branży automotive wskazuje na to, że samochody bez kierowcy komunikujące się z otoczeniem są przyszłością motoryzacji. Już dzisiaj możemy poznać przedsmak jazdy autem autonomicznym. Najnowsze pojazdy są wyposażone kamery zamiast lusterek, są w stanie same zaparkować i zahamować, potrafią monitorować stan kierowcy, rozpoznawać znaki czy wezwać pomoc w razie wypadku. Jedno się nie zmienia – żeby się poruszać, samochody nadal będą potrzebować opon.
Opony to jedyny punkt styku samochodu z drogą, dlatego też mają one ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy – także w autach wysoce zautomatyzowanych czy autonomicznych. Liczne raporty pokazują, że coraz więcej kierowców jest tego świadomych. Według danych z badania Moto Data z marca 2018 roku, 79% kierowców w Polsce popiera wymóg wprowadzenia obowiązku jazdy na oponach z homologacją zimową[1]. Po wejściu w życie podobnych przepisów w Niemczech odsetek poparcia dla tego obowiązku wyniósł 90%, a w Czechach – 98%. O rosnącej świadomości kierowców dotyczącej wpływu jakości ogumienia na bezpieczeństwo jazdy i długość drogi hamowania świadczy także wzrost sprzedaży opon klasy premium, w tym ogumienia typu Ultra High Performance. W Polsce rynek opon UHP wzrósł w stosunku do roku ubiegłego o 18 %. Tak duży wzrost sprzedaży ogumienia przeznaczonego do samochodów o wysokich osiągach wynika z tego, że coraz wydajniejsze i wyposażone w szereg systemów auta wymagają stosowania opon o wyjątkowych właściwościach oraz parametrach. Tylko takie ogumienie pozwala w pełni wykorzystać potencjał samochodu i systemów oraz jednocześnie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i komfort podczas codziennej jazdy w różnych warunkach – dodał Dariusz Wójcik, Dyrektor Generalny Continental Opony Polska.
Komentarze (0)