Ogumienie

ponad rok temu  07.09.2022, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

W pełni elektryczny i pozbawiony kierowcy pojazd testowy "AVA" umożliwia bardzo precyzyjne pomiary drogi hamowania na suchej i mokrej nawierzchni. Continental od tego roku testuje skuteczności hamowania opon samochodów osobowych w 350-metrowej, klimatyzowanej, zaawansowanej technologicznie hali z wymiennymi nawierzchniami.

Ten najnowocześniejszy i unikalny na skalę światową pojazd testowy jest używany w należącym do firmy centrum testowym Contidrom w pobliżu Hanoweru w Niemczech. Na 75-metrowym torze testowym przeprowadzane są testy hamowania na różnych nawierzchniach. W klimatyzowanej części hali testowej znajduje się do pięciu nawierzchni, które można wymieniać hydraulicznie. W niezależnym od pogody obiekcie można wykonać do 100.000 prób hamowania rocznie na suchej, mokrej, a nawet oblodzonej drodze. System jest zintegrowany z halą o długości 350 metrów i szerokości do 30 metrów.

Jak wyglądają takie testy?

AVA jest rozpędzana do prędkości 65 km/h za pomocą elektromagnetycznego napędu liniowego. Następnie przeprowadza się kilka w pełni zautomatyzowanych prób hamowania. Układ napędowy AVA wyposażony jest w dwie osie napędzane elektrycznie. Wysoki maksymalny moment obrotowy zapewnia utrzymanie stałej prędkości, podczas gdy opony testowe na trzeciej osi mogą być poddawane hamowaniu. Zintegrowany układ hamulcowy AVA jest wyposażony w technologię Brake-by-Wire firmy Continental. W przeciwieństwie do konwencjonalnych hydraulicznych systemów hamulcowych, sygnał hamowania jest przekazywany elektronicznie. Dzięki temu reakcja hamulców jest bardzo szybka i precyzyjna, co jest niezbędne do dokładnego testowania i pomiarów.

- AVA określa jakie siły mają oddziaływać na oponę w różnych fazach poślizgu. To tzw. krzywe poślizgu µ, które możemy precyzyjnie odtwarzać. Dzięki najnowocześniejszej technologii pomiarowej mierzymy wszystkie siły, które działają między oponą, a powierzchnią drogi podczas hamowania. Możemy jeszcze dokładniej porównać nasze opony i różne kompozycje mieszanki i zoptymalizować je pod kątem specjalnych zastosowań - wyjaśnia Meletis Xigakis, który jest odpowiedzialny za globalne testy opon w firmie Continental.

Do 100.000 testów rocznie

W sumie nowe modele opon Continental pokonują rocznie równowartość 25 milionów kilometrów na torach testowych, czyli 625 razy objeżdżają dookoła cały świat. Ta skala jest w pełni uzasadniona i stanowi podstawę jakości premium opon Continental. Wraz z firmowymi torami testowymi w Uvalde w Teksasie (USA) i w Arvidsjaur w Szwecji, Contidrom w Jeversen, niedaleko Hanoweru w Niemczech, jest jednym z najnowocześniejszych centrów testowych na świecie. Został otwarty w 1967 roku i od tego czasu jest stale modernizowany, aby sprostać rosnącym wymaganiom dotyczącym testów opon.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony