ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

ponad rok temu  11.02.2020, ~ Administrator   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

W skali globalnej w długim terminie koronawirus nie powinien mieć większego wpływu na branżę oponiarską. Na pewno taki wpływ będzie odczuwalny w krótkim terminie. W Chinach natomiast negatywne skutki najbardziej odczują najmniejsi producenci oraz właściciele serwisów. Dla wielu z nich wirus może stać się przyczyną bankructwa. Efektem epidemii może być natomiast konsolidacja przemysłu oponiarskiego.

Wszelkie analizy dotyczącego faktycznego wpływu na gospodarkę, a więc także branże oponiarską, są utrudnione, bo zarówno miejscowi analitycy, jak i przedstawiciele instytucji rządowych, od początku kryzysu związanego z koronawirusem przebywają na wakacjach (oficjalne Święto Nowego Roku). Urlopy, które miały zakończyć się na początku lutego, zostały przedłużone. Część fabryk opon w Chinach wciąż jest zamkniętych - zależnie od regionu - przymusowo lub dobrowolnie. Podobnie zresztą funkcjonują firmy logistyczne - nie pracują lub jedynie na minimalnym poziomie działalności.

W Chinach wiele miast zostało „wyłączonych”. Obywatele zostali zmuszeni do pobytu w domach. Za organizowanie zgromadzeń, czy nawet wychodzenie na zewnątrz bez maseczki, przewidziane są kary. Media informowały nawet o groźbie kary śmierci w przypadku udowodnienia celowego roznoszenia wirusa. W przepełnionych szpitalach brakuje maseczek, rękawiczek. Pojawiają się informacje, że podawana do wiadomości publicznej liczba zakażonych oraz ofiar jest przez władze chińskie znacząco zaniżana w stosunku do stanu faktycznego.

Wpływ na przemysł oponiarski

Miasto Wuham w prowincji Hubei – miejsce, które jest centrum epidemii, nie jest szczególnie dużym punktem na chińskiej mapie produkcji opon. Wyjątek stanowi Aolaisi. W Wuhan natomiast działa wiele fabryk samochodów. Miasto jest m.in. siedzibą DFAC, który ma spółkę joint venture z PSA. Fabryka DFAC-Honda w Wuhan ma roczne zdolności produkcyjne w wysokości 1,25 miliona pojazdów. Pod względem eksportu opon prowincja Hubei zajmuje 20. miejsce wśród 27 prowincji i regionów w przypadku opon ciężarowych oraz 19. miejsce w przypadku eksportu opon osobowych. W każdym przypadku udział Hubei w eksporcie opon z Chin wynosi mniej niż 0,01%.

Głównym ośrodkiem produkcji opon w Chinach jest region Dongy/Guangrao w prowincji Shandong, gdzie do końca stycznia odnotowano mniej niż 500 przypadków nowego wirusa, według oficjalnych danych. Nie ma jasnych informacji ile chińskich fabryk obecnie pracuje, a w ilu nadal trwa przerwa. Władze prowincji Shandong informowały wcześniej, że żaden z producentów nie będzie mógł ruszyć przed 10 dniem lutego. Fabryki deklarowały przerwę do 15 lutego.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony