Ogumienie

Fachowe porady

Warto wiedzieć

ponad rok temu  26.12.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Chcemy mieć więcej za mniej - dlatego decydujemy się na auta używane

Chcemy mieć więcej za mniej - dlatego decydujemy się na auta używane

Strona 1 z 1

Z jednej strony coraz więcej mówi się o ochronie środowiska i ekologicznych środkach transportu. Z drugiej, do naszego kraju w przeciągu minionych 11 miesięcy sprowadzono prawie 865 tysięcy używanych samochodów osobowych - podał Europejski Fundusz Leasingowy. 54% tych pojazdów ma powyżej 10 lat.

W przeciągu 11 miesięcy sprowadzono do naszego kraju tyle samochodów, ile w całym 2017 roku. EFL podaje, że zanotowano wzrost o 6,9% w stosunku rok do roku.

Dla porównania: Polacy przez te same 11 miesięcy kupili 486,5 tysiąca nowych „osobówek”, o 11% więcej niż rok temu. Problem w tym, że nowe pojazdy kupują głównie firmy (72% udziału w rynku). Polacy zdecydowanie wolą auta używane, kilku- lub kilkunastoletnie. 

Prezes EFL Radosław Kuczyński ocenia, że winą tego stanu rzeczy są przede wszystkim niższe zarobki, niż w Europie Zachodniej. Mamy też „wrodzoną chęć do tego, by mieć więcej za mniej”. Dlatego auta używane są tak popularne praktycznie od końca lat 90. 

„Obecnie jednak sytuacja się cywilizuje. Po pierwsze, klienci są coraz bardziej świadomi i zdają sobie sprawę, że cena to nie wszystko. Po drugie, nowe regulacje prawne dają nadzieję na ukrócenie procedur zaniżania przebiegu importowanych aut”

Powodem numer dwa jest duża utrata wartości nowych samochodów. Kupując przykładową Skodę Octavię za 100 tys. zł po 3 latach stracimy na niej 50 tys. zł. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Biedny 2 ponad rok temu Czy My jesteśmy tacy źli ? Wysokie opodatkowanie naszych zarobków. Wysokie opodatkowanie nowych samochodów. Praktycznie żadnej możliwości odliczenia VAT. Dla małej firmy lepiej kupić samochód używany który na początku utracił dużo z wartości. Kupiony w Niemczech na niższym Vat tam. itd.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kajtek 1 ponad rok temu Wierzcie mi, że gdyby było mnie stać, to bym kupił nówkę z salonu. Serio, Polacy nie kupują używanych samochodów z zamiłowania. To tylko i wyłącznie kwestia warunków materialnych. Dlatego ta cała nagonka jest po prostu niesmaczna. Pomijam, że coraz bardziej dbamy o stan techniczny pojazdów, więc zarówno bezpieczeństwo, jak i ekologia na tym zyskują. Poza tym, szczerze, 10 czy 12 letni samochód spełnia już i tak dość wyśrubowane normy emisji spalin. A całą tę nagonkę na nieekologicznych Polaków, koneserów trujących złomów, nakręcają koncerny samochodowe, którym przecież zależy, żeby sprzedać jak najwięcej samochodów. Sam bym tak robił.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony