ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Warto wiedzieć

ponad rok temu  17.04.2016, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Polska coraz więcej produkcji motoryzacyjnej eksportuje do krajów Unii Europejskiej (2015: +12% r/r), a mniej poza jej granice (2015: -6% r/r). I choć wciąż największym rynkiem zbytu pozostają Niemcy, to najnowsze dane za 2015 rok pokazują spory wzrost zamówień ze strony odbiorców z Czech.

 Nasz południowy sąsiad jest drugim najważniejszym partnerem Polski w obszarze części i akcesoriów ze wzrostem wartości eksportu o niemal 20% r/r. Rosnący udział Czech w branży motoryzacyjnej potwierdzają także wyniki sprzedaży Exact Systems, który w ubiegłym roku skontrolował tam o jedną piątą więcej części niż w 2014 roku.

- Do naszych południowych sąsiadów eksportujemy już niemal tyle samochodów, części czy silników, ile do Wielkiej Brytanii czy Włoch. Wynika to z tego, że w ostatnich latach otworzyło się tam wiele fabryk części, m.in. Hyundai Mobis czy Nexen Tire Corp., a obecni w tym kraju producenci samochodów (m.in. Skoda, Hyundai), którzy wartością swojej produkcji już w 2009 roku przegonili Polskę, nie zamierzają wyhamować. Wystarczy też spojrzeć na sam grudzień ubiegłego roku, w którym do Czech wysłaliśmy produkcję motoryzacyjną o drugiej najwyższej wartości, po Niemczech – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Niemcy są odbiorcą nr 1 jeśli chodzi o eksport polskiej branży motoryzacyjnej. Dystans, jaki dzieli ten kraj z kolejnymi rynkami, jest na razie dosyć spory, ale widać wyraźnie rosnący udział Czech, które w ubiegłym roku odebrały od Polski produkty motoryzacyjne o wartości o 18% wyższej niż w 2014 roku i znajdują się na czwartej pozycji. W przypadku samych części i akcesoriów nasz południowy sąsiad jest drugim najważniejszym partnerem Polski – części i akcesoria stanowiły aż połowę polskiego eksportu przemysłu motoryzacyjnego do tego kraju (823 mln, +20% r/r).

Skąd rosnący udział Czech w polskim eksporcie? Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze, w UE od trzydziestu miesięcy nieprzerwanie rośnie sprzedaż samochodów osobowych, a część z nich produkowana jest właśnie za naszą południową granicą. Po drugie, coraz więcej producentów aut i części do nich swoje zakłady lokuje właśnie w Czechach, do których z kolei części i podzespoły dostarczają polskie fabryki.

Przedstawiciele AKCENTY, instytucji płatniczej obsługującej transakcje walutowe eksporterów i importerów z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Czech i Polski, wskazują, że wymiana handlowa między tymi krajami kwitnie już od lat. Wg Czeskiego Urzędu Statystycznego w 2015 r. wzajemne obroty handlowe były o 8,3% wyższe niż w 2014 r. i wyniosły 16 309,1 mln EUR, przy czym sektor automotive wypracowuje znaczną część tej wartości. Części i akcesoria samochodowe stanowią 7,9% całego czeskiego importu z Polski.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony