
Obszar mobilności znajduje się obecnie w przełomowym momencie. – Bosch umożliwi wprowadzenie nowego rodzaju mobilności, która będzie bezemisyjna, bezstresowa i bezwypadkowa. Nie chodzi już tylko o to, by konstruować coraz lepsze samochody. Musimy stworzyć nową wizję mobilności – powiedział Volkmar Denner.
Poprawę jakości powietrza w miastach, które do 2050 będzie zamieszkiwać 70% ludzi na świecie, prezes Bosch określił mianem wspólnego zadania dla przemysłu, polityki i społeczeństwa. Odnosząc się do aktualnych dyskusji na temat zakazów jazdy dla samochodów z silnikami Diesla, prezes Bosch podkreślił, że zarówno cele, jak i środki prowadzące do poprawy jakości powietrza muszą być neutralne z technologicznego punktu widzenia.
– Kreatywność naszych konstruktorów nie może być ograniczana z powodów politycznych – zauważył Denner. Dużą szansą jest według niego dalsza optymalizacja silników spalinowych. Obowiązujące od jesieni 2017 roku procedury testowe RDE (real driving emissions) przyczynią się do dalszej redukcji emisji tlenków azotu przez pojazdy. Bosch realizuje obecnie ok. 300 projektów badawczo-rozwojowych związanych z RDE. Również w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi spółka od dłuższego czasu opowiada się za powszechnym stosowaniem filtrów cząstek stałych. Ponadto integracja transportu w sieci może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Dla aglomeracji Stuttgartu Bosch stworzył asystenta transportu intermodalnego. W 2018 roku do produkcji seryjnej w pojazdach wejdzie funkcja parkowania społecznościowego (Community-based Parking).
Elektryfikacja w mobilności: połączenie prądu i paliwa
Firma Bosch ponosi duże nakłady na rozwój napędów elektrycznych. Nowa jednostka organizacyjna odpowiedzialna za elektromobilność konsoliduje wszystkie działania w tym obszarze. Oprócz miliardowych inwestycji w dalszy rozwój technologii silników spalinowych, spółka inwestuje rocznie ok. 400 mln EUR w elektromobilność. Prace badawczo-rozwojowe koncentrują się na rozwoju aktualnych i przyszłych technologii ogniw. Koncern zrealizował już ponad 30 projektów z zakresu elektromobilności przewidzianych do produkcji seryjnej. W 2016 r. tylko w Chinach, które są największym na świecie rynkiem elektromobilności, zrealizowano 11 kolejnych projektów. Od początku 2018 r. nowy dział branżowy Powertrain Solutions zatrudniający 88 000 pracowników będzie oferował z jednego źródła wszystkie technologie napędowe. – Niezależnie od tego, czy źródłem zasilania będzie paliwo czy prąd, Bosch nadal będzie oferować technologię napędów w pojazdach. Jesteśmy i chcemy pozostać dla naszych klientów technologicznym partnerem numer jeden – powiedział Denner.
Komentarze (0)