Warto wiedzieć

7 dni temu  07.06.2021, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Podstawową zaletą technologii Run Flat, wprowadzonej po raz pierwszy w oponach marki Pirelli w 2001 r. w oparciu o doświadczenie zdobyte w rajdach, jest fakt, że w razie przebicia opony, zamiast zjeżdżać na pobocze, kierowca może kontynuować podróż. Opisywana technologia była testowana po raz pierwszy w rajdach samochodowych, gdzie opony cechują się wzmocnioną konstrukcją umożliwiającą kontynuowanie jazdy po przebiciu w warunkach intensywnego współzawodnictwa na różnego rodzaju nawierzchniach – w przeciwnym razie kierowca musiałby stracić kilka minut.

Ciągłe badania i rozwój nowych materiałów oraz procesów w ostatnich latach pomógł marce Pirelli zwiększyć komfort prowadzenia samochodów wyposażonych w opony Run Flat. Dzięki nowej technologii zastosowanej w konstrukcji opony oraz udoskonaleniu wykorzystywanych materiałów zapewniono kierowcom większy komfort i niższy opór toczenia przy ograniczonym spalaniu oraz mniejszej emisji szkodliwych substancji. Sposób, w jaki opony te kompensują nierówności na drodze, był przez lata dopracowywany, dzięki czemu teraz oferują one taki sam poziom komfortu, jak opony standardowe. Zachowują przy tym swoją kluczową zaletę – zachowanie stabilności po przebiciu i możliwość dojechania do najbliższego serwisu nawet przy spadku ciśnienia. Szczególne cechy zawieszenia w pojazdach, których producenci zalecają w instrukcjach stosowanie opon Run Flat, powinny zachęcać kierowców, aby zawsze wykorzystywali opony o tej technologii - nawet w przypadku wymiany opon po ich zużyciu. To zapewni podtrzymanie optymalnych osiągów samochodu.

Aby zwolnić nieco przestrzeni na akumulatory, samochody elektryczne zwykle nie są wyposażone w koło zapasowe. Dlatego właśnie kilku producentów wybiera zaawansowane rozwiązania, takie jak technologia Run Flat lub Seal Inside, aby maksymalnie ograniczyć niedogodności w razie przebicia opony. Projektowane na zamówienie do konkretnego modelu opony Run Flat umożliwiają kierowcom kontynuowanie jazdy po przebiciu również w przypadku samochodów elektrycznych. Technologia Run Flat będzie też odgrywać istotną rolę w przyszłych autonomicznych systemach prowadzenia, pomagając utrzymać kontrolę nad pojazdem w sytuacji awaryjnej.    

PONAD 1000 RÓŻNYCH WERSJI I PONAD 70 MLN WYPRODUKOWANYCH OPON RUN FLAT

W ciągu ostatnich 20 lat inżynierowie z Pirelli opracowali ponad 1000 różnych typów opon z technologią Run Flat, które umożliwiają kierowcy przejechanie 80 kilometrów z maksymalną prędkością 80 km/h, aby następnie wymienić oponę w całkowicie bezpiecznych warunkach. Jest to rozwiązanie wprowadzone przez wielu różnych producentów samochodów, którzy zamówili opony Run Flat jako standardowe wyposażenie w ich nowych samochodach – są to na przykład marki Audi, BMW, Mercedes-Benz i Alfa Romeo. Przez te dwie dekady firma Pirelli wyprodukowała ponad 70 mln opon Run Flat (letnich, zimowych i całorocznych), a niektóre z nich są montowane w najmocniejszych i najbardziej prestiżowych samochodach ostatnich lat, w tym całej gamie marek BMW i Mini, znacznej części samochodów marki Mercedes, a także w modelach Alfa Romeo Giulia oraz Audi Q5 i Q7.

Tagi: Pirelli,

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony