Warto wiedzieć

ponad rok temu  28.08.2017, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

Odnosząc się zaś z kolei do twierdzeń, że import pojazdów oraz części niesprawdzonej jakości, które rzekomo zalewają Polskę sprawi, iż będziemy cmentarzyskiem Europy, należy uznać je za nieuprawnione. Jak wskazują np. najnowsze dane Komendy Głównej Policji (ogłoszonych pod koniec lipca b.r.), w pierwszej połowie roku było o 1249 mniej wypadków niż w I półroczu 2016 r. Spadła także liczba zabitych i rannych. Badania i raporty wykazują, że w przeważającej większości wypadki powodowane są przez samych kierowców, niebezpieczne zachowania pieszych czy też zły stan dróg. Usterki techniczne stanowią także przyczyny wypadków – jest to jednak problem związany z nieprawidłowym działaniem Stacji Kontroli Pojazdów w Polsce, a nie z rzekomym montowaniem części niesprawdzonej jakości z Azji.

Kwestia, która faktycznie wpływa na bezpieczeństwo to oferowane w szarej strefie części używane. Jak wskazuje SDCM, ewentualne kosztowne krajowe certyfikacje sprawią, że wzrosną ceny części zamiennych, a to wbrew intencjom rzekomej dbałości o bezpieczeństwo pobudzi popyt na części używane, pozostawione bez jakiejkolwiek kontroli jakości, pochodzące często z samochodów powypadkowych lub kradzionych. Wzrost cen nowych części spowodowany kosztami homologacji wzmocni bowiem nielegalny handel na szrotach i giełdach motoryzacyjnych oraz za pośrednictwem wszechobecnych aukcji internetowych części.

Na obowiązkowej krajowej certyfikacji części (nie) zyskają polscy producenci

- Najbardziej nieuzasadnionym i przewrotnym argumentem za wprowadzeniem obowiązkowej krajowej certyfikacji jest rzekoma korzyść dla polskich producentów. Nie rozumiem, jak ktoś kto twierdzi, że działa w interesie polskich producentów może wysuwać podobne twierdzenie – wskazuje Alfred Franke, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. - Wprowadzenie kosztownego obowiązku krajowej certyfikacji spowoduje, że nasi polscy producenci staną się mniej konkurencyjni wobec producentów zagranicznych, którzy nie ponosząc takich kosztów, będą mogli oferować swoje produkty po niższej cenie. W ten sposób zaczniemy tracić z trudem zdobyte rynki innych krajów. A trzeba tu dodać, że wszechobecna konkurencja cenowa jest jednym z głównych czynników pomagających w przejmowaniu rynków zagranicznych. Warto uświadomić sobie również, że narzucenie obowiązku certyfikacji krajowych nie spowoduje wycofania się konkurencji z rynku.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ rezerwa 1 ponad rok temu "Skoro produkty te akceptowane są w całej Europie, Polska nie powinna podważać ich wiarygodności" A tam co? Wyrocznia, święci? Oferuje się warsztatom wynalazki typu Yamato i tym podobne, końcówki drążków po 15 złotych. Przedstawiciel handlowy wyższej rangi wprost twierdzi, że dobre marki znikają z oferty z powodu braku opłacalności importu (cło, wysokie kwoty zamówień) i w ten sposób rynek zawalany jest taniochą, konkurencja cenowa robi swoje. Dorabianie ideologii do warunków rynkowych, hurtownie ścigają się cenami co, niestety, skutkuje ściąganiem na nasz rynek coraz bardziej "konkurencyjnej" oferty. Do tego brak regulacji jakościowych a przede wszystkim odpowiedzialności za handel tandetą w serwisach internetowych i mamy obraz jakości oferty części zamiennych w Polsce. Wytłumacz teraz klientowi, że ma zdecydować się na zakup dobrej jakości części za podwójną czy potrójną cenę wobec natłoku tandety. A odpowiedzialność za całość naprawy i tak ponosi warsztat. Pieprzyć taki biznes...
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony