Warto wiedzieć

ponad rok temu  22.05.2022, ~ Administrator   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Każda rewolucja technologiczna ma swoich zwolenników i przeciwników. Aktualnie jesteśmy świadkami postępujących zmian w motoryzacji, które są elektryzujące, a ich efekty mogą zadziwić świat.

Niewiele osób wie, że przed rozpoczęciem dominacji firm naftowych ludzkość pokładała spore nadzieje w pojazdach elektrycznych. Były to przede wszystkim tramwaje, pociągi, ale także traktory i samochody. Ograniczeniem okazała się być gęstość energii stosowanego wtedy akumulatora kwasowo-ołowiowego w porównaniu do beczki paliwa. Z tego powodu losy świata potoczyły się inaczej i dzisiaj ludzkość jest zależna od paliw kopalnych. Pomimo tego na horyzoncie widać wiatr zmian. Powodem tego są nowe rodzaje baterii.

Samochody hybrydowe - pierwszy etap zmian

Ponad dwadzieścia lat temu świat poznał Toyotę Prius. Pierwsza generacja samochodu hybrydowego wydawała się na przełomie XX i XXI wieku pojazdem koncepcyjnym z kosmiczną technologią we wnętrzu. Wtedy pojawiła się duża grupa sceptyków, którzy widzieli ryzyko w bateriach. Obawiali się oni o ich żywotność i wpływ na środowisko naturalne. Po wielu latach okazało się, że napęd hybrydowy jest wydajny, trwały i bezpieczny dla użytkowników.

Wyścig hybrydowych konstrukcji

Dzisiaj każdy producent samochodów, który chce liczyć się na motoryzacyjnym rynku, ma w swojej ofercie w jakimś stopniu zhybrydozwany samochód. Mniejsze zużycie paliwa, możliwość ładowania samochodu z gniazdka lub stacji ładowania oraz zwiększona dynamika, są tym, co przyciąga klientów do salonów. Jesteśmy świadkami wyścigu hybryd w prospektach reklamowych, na torach wyścigowych całego świata i od tego roku także na odcinkach specjalnych rajdowych mistrzostw świata!

Motorsport jest poligonem doświadczalnym dla producentów

Od początku rozwoju motoryzacji to właśnie wyścigi i rajdy samochodowe były tymi dziedzinami sportu, które pomagały w rozwoju technologii. Jeśli skrzynia biegów, układ napędowy lub opony wytrzymają ekstremalne warunki, mamy solidną bazę do rozwijania cywilnych podzespołów. Dlatego producenci z całego świata aktywnie wystawiają do rywalizacji swoje zespoły. Najtrudniejsze odcinki specjalne Argentyny, emocjonująca walka na torze Circuit De La Sarthe we Francji, gdzie raz w roku jesteśmy świadkami 24 godzinnego wyścigu. To wszystko robi wrażenie i ma wpływ na życie codziennie!

Biopaliwa, wodór i gniazdka - czy przyszłość jest jasna?

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony