Warto wiedzieć

ponad rok temu  10.07.2017, ~ Administrator   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 4

Mobilność bez wypadków

ABS i ESP: Elektroniczne układy bezpieczeństwa ABS i ESP należą do pionierskich osiągnięć firmy Bosch. Dzięki automatyzacji procesu hamowania i kierowania układy te uchroniły już miliony ludzi przed wypadkami.

ABS dla rowerów elektrycznych: Jazda rowerami elektrycznymi staje się jeszcze bezpieczniejsza. Bosch wprowadza na rynek pierwszy gotowy do produkcji seryjnej układ ABS dla rowerów elektrycznych. Innowacja umożliwia zapobieganie blokowaniu się przedniego koła oraz ogranicza zjawisko unoszenia się tylnego koła do góry podczas hamowania. Pozwala to skrócić drogę hamowania i zmniejszyć ryzyko przewrotek i upadków.

ABS dla motocykli: ABS10 dla motocykli opracowany przez firmę Bosch wyróżnia się kompaktową i lekką konstrukcją. W porównaniu do dziewiątej generacji konstruktorzy Bosch zmniejszyli wagę systemu o ok. 30%, a jego wielkość o ok. 45%. Oprócz optymalizacji konstrukcji, prace koncentrowały się także na redukcji kosztów. Dzięki temu układ może być stosowany także w popularnym segmencie małych motocykli (do 250 cm3) w krajach rozwijających się.

Układ stabilizacji dla motocykli: Układ MSC pełni w motocyklach taką samą rolę jak ESP w samochodach. Rozpoznaje on m.in. kąt nachylenia motocykla i błyskawicznie dopasowuje elektroniczną ingerencję podczas hamowania i przyspieszania do aktualnej sytuacji. W ten sposób układ Bosch zapobiega np. poślizgom lub tendencji do stawania motocykla w pionie podczas hamowania na zakrętach, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków.

Cyfrowa tarcza: Specjaliści Bosch badający statystyki wypadkowe twierdzą, że dzięki komunikacji pomiędzy motocyklami i samochodami możliwe byłoby uniknięcie niemal co trzeciego wypadku z udziałem motocykla. Pojazdy w promieniu kilkuset metrów nawet do dziesięciu razy na sekundę wymieniałyby się informacjami na temat typu pojazdu, prędkości, pozycji i kierunku jazdy. Technologia ta umożliwiałaby wykrycie motocykla na długo przed tym, zanim motocykl znalazłby się w polu widzenia kierowcy i w zasięgu czujników auta. Dzięki możliwości wcześniejszego przewidzenia sytuacji prowadzenie samochodu stałoby się łatwiejsze.

Układy wspomagające: Funkcje wspomagające są niczym niewidoczny pasażer na siedzeniu obok. Pomagają one pokonywać kierowcy trudne sytuacje i walczyć ze znużeniem podczas prowadzenia auta. Z pomocą czujników radarowych, czujników wideo i czujników ultradźwiękowych układy monitorują otoczenie samochodu. Dzięki możliwości ingerencji w działanie układu kierowniczego i hamulcowego pomagają np. podczas parkowania i opuszczania miejsca parkingowego, zmiany pasa ruchu oraz podczas poruszania się w korku. Układy wspomagające mogą zapobiegać wypadkom i są prekursorami zautomatyzowanego prowadzenia pojazdów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony