Warto wiedzieć

Wydarzenia

ponad rok temu  30.06.2017, ~ Administrator   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 3

Cel 2: zero emisji CO2 w całym cyklu życia samochodu

Produkcja samochodu, tak jak każdego innego produktu przemysłowego, wymaga nakładów surowcowych i energetycznych, i w tradycyjnym przemyśle wiąże się z emisją różnych substancji, w tym gazów cieplarnianych. Toyota zamierza wyeliminować do 2050 roku emisję CO2 z procesu produkcji, transportu, użytkowania i utylizacji swoich samochodów. Dotyczy to także produkcji materiałów wykorzystywanych w pojazdach budowanych w fabrykach firmy. Toyota rozpoczęła tę zmianę, wdrażając program planowania i projektowania samochodów Eco-Vehicle Assessment System (Eco-VAS). W jego ramach opracowywane są kompleksowe analizy wpływu na środowisko każdego projektu nowego modelu. To pozwala już na etapie deski kreślarskiej tak zaplanować konstrukcję, produkcję i utylizację samochodów, aby maksymalnie zredukować ich wpływ na środowisko. Dzięki temu procesowi wpływ na środowisko Priusa 4. generacji jest o 45% mniejszy niż porównywalnego samochodu Toyoty z 2-litrowym silnikiem benzynowym. Toyota wprowadza do produkcji materiały, których wytworzenie powoduje mniejszą emisję CO2, w tym surowce z recyclingu i wyprodukowane z biomasy zamiast surowców kopalnych.

Cel 3: zero emisji CO2 w fabrykach

Toyota zamierza wprowadzić do swoich fabryk nowe technologie, które rozwiążą problem emisji CO2 przez te zakłady. Do tego celu prowadzi usprawnienie procesu produkcji, w tym wprowadzenie nowych procesów, które nie generują zapotrzebowania na prąd, oraz wprowadzenie do fabryk odnawialnych źródeł energii, których wydajność zwiększy zastosowanie urządzeń produkujących wodór i wodorowych ogniw paliwowych. 
Tego rodzaju reformy są wprowadzane do fabryk Toyoty na całym świecie. Dzięki tym zmianom emisja CO2 w fabrykach i biurach Toyoty wyniosła w 2015 roku 1,15 milionów ton, o 45% mniej niż w 1990 roku. Obecnie produkcja jednego samochodu wytwarza o 36,6% mniej CO2 niż w 2001 roku. 

Cel 4: ograniczenie i optymalizacja zużycia wody 

Przewiduje się, że do 2050 roku liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,1 mln ludzi, co spowoduje, że zapotrzebowanie na czystą wodę zwiększy się o 55% w porównaniu do dzisiejszego stanu. W wyniku tego prawdopodobnie 40% ludzi na świecie będzie musiało się zmierzyć z niedoborami wody. Toyota zamierza ograniczyć do minimum zużycie wody w procesie produkcyjnym oraz we własnym zakresie oczyszczać zużytą wodę. W przemyśle motoryzacyjnym woda jest wykorzystywana do wielu procesów, takich jak lakierowanie czy obróbka metali. Nawet niewielka redukcja zużycia wody w przemyśle ma duży wpływ na stan przyrody i zaspokojenie potrzeb ludności.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony