Warto wiedzieć

Marketing w warsztacie

ponad rok temu  17.04.2020, ~ Administrator   

Strona 1 z 3

Jak to jest możliwe, że część organizacji, nawet w tak trudnych czasach działa i pracuje, choć często na zwolnionych obrotach, a część nie podejmuje żadnych działań? Nie mówimy o tych firmach, które mają administracyjny zakaz działania, ale o tych, które nadal pracować mogą ale nie mają na siebie pomysłu i nie potrafią się w obecnej sytuacji odnaleźć.

Zacznijmy od początku

Już wiele lat temu mówiono, że Internet to król, a kogo w nim nie ma, ten zginie. Z perspektywy czasu, możemy powiedzieć, że jest to prawda, pod warunkiem, że nie wyłączą nam prądu w gniazdkach. Jednak jest i królowa. Tą królową, o której fani technologii i nowoczesności troszkę zapomnieli to … relacje. Tak, staroświeckie i zdawałoby się niemodne, oldskulowe relacje. Jak połączyć technologię i relację? Czy to trudne, czy możliwe? A może wystarczy być po prostu ludzkim i nasze zasady i wartości pokazać w cyfrowym świecie …

Wstrzymanie komunikacji z klientami, kontrahentami, pracownikami. Nie popełnij tego błędu.

Henry Ford słynął z niezapomnianych cytatów. Niektórzy przypisują mu powiedzenie, że „ci, którzy wstrzymują reklamę dla oszczędności są jak ludzie, którzy zatrzymują zegarek, aby oszczędzić czas”. Niezależnie od tego, czy to tylko anegdota, czy też Ford faktycznie wypowiedział te słowa, warto zastanowić się nad optymalną strategią dla firm z branży w czasie kryzysu.

Wstrzymanie komunikacji z klientami i partnerami handlowymi, szczególnie w obecnym czasie, może poważnie naruszyć ich zaufanie do Twojej marki. Błąd ten wynika między innymi z założenia, że marketing/komunikacja ma być skupiona wyłącznie na sprzedaży. Czyli, jeżeli „ludzie teraz nie kupują” to „nie robimy kampanii”. Otóż NIE, NIE, NIE. Marketing ma przede wszystkim komunikować wartości jakimi kieruje się firma. Te wartości są podstawą podejścia firmy do własnych produktów, klientów, pracowników i konkurentów. To definiuje markę i wyróżnia ją na rynku. Sprzedaż jest dopiero rezultatem tego podejścia. Dotyczy to zarówno globalnych koncernów takich jak Ford Motor Company, krajowych producentów, jak i lokalnych usługodawców jak np. warsztaty.

Ok, nie jesteś Coca-Colą mającą wielomilionowe budżety reklamowe. Działasz na lokalnym rynku, ale masz grupę stałych klientów. Klienci, którzy byli umówieni na przeglądy i naprawy samochodów odwołali umówione wizyty. A co z pozostałymi klientami? Co z setkami innych klientów? Masz do nich telefony, być może nasz nawet adresy e-mail. Daj im znać, że działasz, pracujesz. Zadzwoń, napisz. Poinformuj, że Twoja firma działa, masz dla nich czas. Przecież przegląd musi być zrobiony a opony wymienione, prawda? Jeśli wymieniasz opony możesz przygotować ulotkę, którą wrzucisz do skrzynek w okolicznych domach z informacją, że warsztat działa, jakie procedury związane z Covid-19 w nim obowiązują. Nie zapomnij o kontakcie z dostawcami. Dowiedz się czy oni pracują bez zakłóceń. Czy oleje, części zamienne są dostępne od ręki, a jeśli terminy się wydłużyły też warto abyś o tym wiedział.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony