ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Warto wiedzieć

Prawo

Budowa warsztatu od A do Z

ponad rok temu  21.08.2019, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

Bardzo ważnym aspektem jest sposób wytwarzania odpadów w serwisie, czy odbywa się w instalacji czy też poza instalacją oraz to, jakie ilości odpadów i jaki rodzaj odpadów jest wytwarzany. Jako instalację w serwisie samochodowym, można rozumieć np. lakiernie, wysysarki oleju i obrabiarki. Odpady niebezpieczne wytwarzane w instalacji w ilości powyżej 1 tony oraz odpady inne niż niebezpieczne wytwarzane w instalacji powyżej 5 tys. ton, wymagają uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jeżeli wytwarzamy odpady w mniejszych ilościach, wówczas pozwolenie nie jest wymagane. Nie można także zapomnieć o prawidłowym selektywnym magazynowaniu odpadów, nie mieszamy odpadów komunalnych z przemysłowymi.

Gospodarka wodno-ściekowa

W serwisie samochodowym najczęściej mamy do czynienia z odprowadzaniem ścieków przemysłowych do kanalizacji innego podmiotu lub do szamba za pośrednictwem separatora substancji ropopochodnych. Działanie to wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków przemysłowych do obcej kanalizacji. Ścieki przemysłowe w warsztacie samochodowym to np. ścieki z mycia samochodów i mycia posadzek.

Wymóg uzyskania pozwolenia wodno-prawnego dotyczy także odprowadzania wód deszczowych i roztopowych z terenu utwardzonego przez serwis samochodowy w momencie wprowadzania tych wód do środowiska tj. przydrożnego rowu lub rzeki/kanału. Tak więc szeroko rozumiana ochrona środowiska to nie tylko segregacja odpadów czy też sadzenie drzew lub budowanie ekologicznego wizerunku marki. Dla właściciela serwisu jest to przede wszystkim składanie sprawozdań, ubieganie się o decyzje administracyjne (pozwolenia) i prowadzenie ewidencji odpadów.

Należy pamiętać, że przedstawiony powyżej zakres to tylko podstawowa lista, a nie kompletny wykaz. Każda z działalności może oddziaływać na środowisko inaczej i może mieć więcej lub mniej obowiązków „środowiskowych”. Przedsiębiorcy, którzy rejestrują się w BDO otrzymują indywidualny numer rejestrowy i są zobowiązani do umieszczania go na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością. Każdy z tych podmiotów umieszcza swój numer rejestrowy na dokumentach związanych z działalnością w zakresie produktów i odpadów. Natomiast może także umieszczać ten numer również na innych dokumentach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przepisy o odpadach nie precyzują, w jakiej formie ma być umieszczany numer rejestrowy na dokumentach. Zatem może on być wymieniony obok danych podmiotu jak np. NIP czy REGON lub widnieć na pieczęci firmowej, którą podmiot opatruje swoje dokumenty.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ zax 4 ponad rok temuocena: 100%  Chciałem tylko zapytać czy autor wie ile to jest 5 tys. ton odpadów i ile to jest 0,5 Mg?
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ J5 3 ponad rok temuocena: 100%  Oczywiście , nie ma to nic wspólnego z ekologią a tylko z tworzeniem nowych stanowisk urzędniczych dla SWOICH. Tylko niestety nasi rządzący tak sobie poczynają bo wiedzą doskonale że nie napotkają na jakikolwiek opór środowiska bo jesteśmy niezorganizowani, a pojedyncze protesty nic nie znaczą. Będą więc nam wciskać kolejne obowiązki i oczywiście koszty z tym związane.
    oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
  • ~ Też Normalny 2 ponad rok temuocena: 100%  Racja, Ekologia to - "Dla właściciela serwisu jest to przede wszystkim składanie sprawozdań, ubieganie się o decyzje administracyjne (pozwolenia) i prowadzenie ewidencji odpadów" i Najważniejsze - Papierologia, Płacenie, jeszcze raz Płacenie i Płaszczenie się przed urzędasami, to się nazywa "Wypłukiwanie pieniędzy z powietrza - "Ta cała papierologia nie powoduje jakiegokolwiek polepszenia stanu ekologi,a wręcz przeciwnie, natomiast generuje ciepłe posadki dla milionowej armii urzędników i powoduje ogromne wpływy pieniędzy do budżetu na utrzymanie tej całej armii urzędników, w celu gnębienia tych którzy ich utrzymują
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Wkurzony 1 ponad rok temuocena: 100%  Prowadząc warsztat narażeni jesteśmy na poważne konsekwencje finansowe,i właśnie o te konsekwencje finansowe chodzi, jak dochody będą niskie to zwiększymy papierologię, bardziej skomplikujemy przepisy, podwyższymy kary, tak aż kasa będzie się zgadzać. Nie chodzi o żadną ekologię,bo od papierologii nie będzie lepiej, tylko o satysfakcje urzędników, a przede wszystkim kasa i jeszcze raz kasa
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony